Szal 5K

Szal 5K odcinek 2

szal 5K kolory

Drugi odcinek szala 5K już czeka na Ciebie. W tym miesiącu dodamy kolor, pokażę Ci, jak prowadzić nitkę przy zmianie kolorów, jak dodać oczko z poprzecznej nitki i jeden z moich ulubionych ściegów strukturalnych. Wyjaśnię też na czym polega dobieranie oczek w układzie 3 oczka na 4 rzędy i jak nabrać oczka z brzegu. Sporo co? Zaczynamy!

szal 5 k 1 etap trojkatna chusta

Mamy już trójkąt na bazie podstawowej chusty. Jeśli nie widziałaś pierwszego odcinka to zapraszam do poprzedniego wpisu – jak zrobić najprostszą chustę.

Poniżej znajdziesz opis nowego etapu, ale na końcu jak zwykle czeka film, w którym pokazuję wszystko po kolei. Dość długi mi wyszedł, więc dlatego najpierw opis a potem video podsumowanie.

Jak z chusty zrobić szal

W tym etapie będziemy przerabiać tylko jeden brzeg trójkąta – oczka po prawej stronie plus oczko środkowe. Dlatego przygotuj sobie dodatkową żyłkę, dużą agrafkę, czy zbędny kawałek włóczki, na który przełożymy oczka, których tymczasowo przerabiać nie będziemy (czyli te za oczkiem środkowym – lewy brzeg).

Zmiana koloru będzie na wierzchołku trójkąta, ale dotychczasową nitkę (K1) musimy najpierw przeprowadzić na lewy brzeg trójkąta. Dlatego przerobimy jeszcze jeden prawy rząd z narzutami, zamieniając mały szczegół na wierzchołku.

Rozdzielenie oczek na dalsze etapy

Zaczynamy tak jak dotychczas – brzeg A (tak w skrócie będę nazywać trzy pierwsze oczka brzegowe: 1 przełóż z narzutem, 2 prawe, marker) – narzut – oczka prawe do markera środkowego – narzut, marker środkowy, oczko prawe środkowe i teraz* zamiast narzutu zrób nowe oczko – wbij lewy drut w poprzeczną nitkę między oczkami od przodu i przerób to niby oczko na prawo, wbijając się w tylną nóżkę. Powstanie nowe oczko przekręcone, dzięki czemu nie zgubimy narzutu po odłożeniu oczek, a potem nie będzie w tym miejscu dziurki. 

Pozostałe oczka do markera przerób na prawo, narzut i brzeg B (to ten na końcu rzędu czyli marker, 2 oczka prawe i razem oczko z narzutem).

*od tego momentu możesz od razu wziąć zapasowy drut i nim przerobić resztę oczek. Wówczas nie trzeba będzie przekładać oczek.

Nitkę k1 zostawiamy (nie ucinaj).

Ale jeśli masz wszystkie na jednym drucie, musimy dostać się do środkowego oczka, W tym celu robótkę odwracamy, a oczka lewej krawędzi trójkąta przekładamy bez przerabiania na jakiś „tymczas” – włącznie z tym nowo nabranym oczkiem przekręconym. Oczko środkowe będzie pierwszym oczkiem nowego fragmentu.

Szal 5K – rząd startowy drugiego etapu

Dołączamy drugi kolor i przerabiamy na lewo pierwsze oczko – to, które dotychczas było środkowym. Wyjątkowo to pierwsze przerabiamy, a nie przekładamy, bo musimy ładnie wprowadzić drugi kolor i chcemy uniknąć rozwleczenia. Pozostałe oczka – aż do markera również przerabiamy na lewo. Brzeg B robimy jak zwykle. 

W dalszej części tego etapu będziemy nadal dodawać oczka przy podstawie trójkąta (brzeg A), ale po drugiej stronie będziemy robić prosto. Bez dodawania.

  • 1 rząd K2 – brzeg A, marker, narzut, dalej powtarzamy [ 1 lewe, 1 prawe] do końca – uwaga – na końcu nic nie dodajemy. Kończymy oczkiem prawym
  • 2 rząd K2 – pierwsze oczko przekładamy, a pozostałe do markera przerabiamy na prawo. Przekładamy marker i robimy brzeg B.
  • 3 rząd K2: brzeg A, marker, narzut, powtarzamy [ 1 prawe, 1 lewe ] 1 prawe.
  • 4 rząd K2: pierwsze przekładamy, a pozostałe do markera przerabiamy na prawo. Marker i brzeg B.

Powtarzamy rzędy 1-4 aż nasz pasek K2 będzie miał ok. 15 cm.
Uwaga, jeśli wyrabiasz resztki to nie wyrabiaj włóczki do końca – tym kolorem przejedziemy jeszcze na drugą stronę trójkąta. Powinno jej zostać na 6 rzędów.

Przerabiamy kolejny rząd nieparzysty, ale nie zawracamy.

Nabierzemy teraz z brzegu naszego paska nowe oczka, żeby nimi przejść na drugą krawędź trójkąta. 

Jak nabrać oczka z brzegu 3 na 4

Umieść na wszelki wypadek marker po ostatnim przerobionym oczku paska K2. Teraz zaczniemy nabierać oczka z brzegu – na którym dzięki przekładaniu pierwszego oczka powstał jakby łańcuszek. Będziemy nabierać oczka z brzegu w takim układzie – 2 oczka w 1 brzegowym (czyli osobno przerabiamy każdą nóżkę oczka „łańcuszka”, 1 oczko w 1 brzegowym (czyli łapiemy drutem obie nóżki na raz) – jeśli nie znasz tej metody to w filmie to pokazuję.

W ten sposób nabieramy wszystkie oczka z brzegu naszego paska – to ile ich wyjdzie zależy od tego jak szeroki masz pasek.

Potem przerabiamy odłożone wcześniej oczka trójkąta aż do markera i tu uwaga – nie robimy narzutu! Nie robiliśmy po tej stronie lewego rzędu, więc jesteśmy na minusie – dlatego dodawać oczka będziemy od lewej strony. Brzeg B.

Ażurowy pasek kontrastowy

Powrotny rząd przerobimy na prawo. Uwaga – mimo że to lewa strona szala, to tu będziemy dodawać narzut za markerem brzegowym. Zatem brzeg A, marker, narzut i dalej wszystkie oczka na prawo, aż do markera (możesz go już usunąć).

  • 3 rząd: pierwsze oczko przełóż, 1 prawe, dalej powtarzaj [ narzut, 2 oczka razem ] do markera. Brzeg B – uwaga – ostatnie „podwójne” oczko przerabiamy obiema nitkami. 
  • 4 rząd: brzeg A, marker, narzut, wszystkie oczka na lewo
  • 5 rząd: pierwsze oczko przełóż, pozostałe do markera na prawo, marker, brzeg B
  • 6 rząd: brzeg A, marker, narzut, wszystkie oczka na prawo.

Możesz uciąć nitkę drugiego koloru. Etap K2 mamy gotowy.

A teraz zapraszam na film 🙂

A jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to czytelniczkom klubu wysyłam maila z informacją, że już jest. A czasem coś więcej 😉

Zapraszam też do fesjbukowej grupy Na drutach po prostu – tam można podglądać wersje które powstają w ramach zabawy (i nie tylko) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *