Raglan to jeden ze sposobów osadzenia rękawów w swetrze z z charakterystyczną skośną linią biegnącą od dekoltu do pachy.
Robiąc sweter od góry, możemy więc od razu zaplanować jego szerokość, a potem zdecydować w trakcie jaka będzie głębokość.
Dekolt w raglanie może być pod samą szyję (a nawet z golfem), normalny, głęboki albo w szpic.
To musimy zaplanować już na początku.
Raglan podstawowy
Zarówno w ubraniach szytych, jak i w dzierganych obowiązują pewne zasady konstrukcyjne. Na ich bazie powstaje wersja podstawowa modelu. To zazwyczaj prosty krój, z okrągłym, nieco głębszym z przodu dekoltem, ani za luźny, ani zbyt dopasowany.
Taki zrobimy na początek, a potem opowiem Ci, jak to wszystko można modyfikować.
Zacznę od opisu, a potem jeszcze pokażę to wszystko na filmie.
Co przed nami?
- próbka ściegu
- ustalenie liczby oczek do nabrania
- podział na rękawy, przód i tył
- wybór metody kształtowania linii raglanu.
GOTOWA? To zaczynamy 🙂
Krok 1 - próbka ściegu
Ponieważ będziemy dziergać od góry, musimy wiedzieć, ile nabrać oczek. Nie obędziemy się więc bez porządnej próbki ściegu.
Ja też nie lubię jej robić, ale robimy na miarę i niestety, tym razem tego nie przeskoczymy.
Pocieszeniem niech będzie to, że jej zrobienie zajmie max godzinę. Konieczność prucia sporego kawałka swetra, gdyby się okazało, że jednak nie trafimy z rozmiarem, będzie boleć dużo bardziej.
Z włóczki, z której planujesz dziergać sweter, zrób prostokąt o wymiarach nieco ponad 10 cm x 10 cm. Następnie próbkę zmocz (lub po prostu wypierz, tak jak będziesz prać sweterek), rozłóż na płasko, wysusz (koniecznie).
Po co moczyć? Są włóczki, które dość mocno zmieniają się po praniu (im bardziej szlachetna, tym bardziej nieprzewidywalna).
Merino na mokro potrafi urosnąć dwukrotnie, a potem wraca do punktu wyjścia dużo piękniejsze. Jedwab czy bambus też się sporo rozciąga.
Przy okazji sprawdzisz od razu, czy druty, które wybrałaś są odpowiednie, czy może jednak lepiej wziąć inny rozmiar.
Kiedy próbka wyschnie, sprawdź, ile oczek daje szerokość 10 cm.
Następnie przelicz, ile oczek wypadnie na 1 cm.
Tu przestrzegam, przed drogą na skróty i mierzeniem od razu 1 cm. Na dłuższym odcinku może się okazać, że to było np. 0,9 cm albo 1,2 cm i potem nagle sweterek wychodzi za duży albo za ciasny.
To taka wersja minimum, bo gdybyśmy naprawdę chciały zrobić próbkę idealną, powinnyśmy wydziergać ją na okrągło, wyprać, wysuszyć i dopiero zmierzyć.
zadanie 1: Robimy próbkę i mierzymy dokładnie, ile oczek daje nam 10 cm, a potem przeliczamy, ile oczek potrzeba na centymetr.
Krok 2- ile nabrać oczek
Teraz pora na zmierzenie głowy przyszłego nosiciela swetra. Ponieważ sweterek ma być podstawowy, to głowa musi przejść przez dekolt, ale on sam powinien się układać nieco bliżej szyi. Dlatego po przeliczeniu, ile oczek da nam obwód głowy, odejmiemy ok. 15%. Dzianina jest elastyczna, więc choć dekolt będzie mniejszy od obwodu głowy - przejdzie.
Ostateczna liczba oczek powinna być podzielna przez 3.
Jeśli z obliczeń tak nie wychodzi, możesz ją zaokrąglić - dodać lub odjąć te brakujące oczko.
Przykład:
- próbka: 13 oczek=10 cm (czyli na 1 cm potrzeba 1,3 oczka)
- obwód głowy: 54 cm
- liczba oczek na dekolt:
54 x 1,3 = 70,2 oczek
70,2 - 15% = 59,6 oczka (czyli w zaokrągleniu 60) - liczba oczek do nabrania - 60
Ponieważ będziemy robić od góry i bezszwowo, musimy od razu zamknąć oczka w kółeczko. Dlatego na początek przydadzą się krótkie druty na żyłce (czapkowe), bo dzięki temu łatwiej będzie przesuwać oczka. Nabieramy zatem liczbę oczek, która wyszła nam z obliczeń i zamykamy do przerabiania w okrążeniach. Jeśli do połączenia wybierzesz metodę z dodatkowym oczkiem nabierz 1 oczko więcej (czyli w moim przykładzie 61 oczek).
Teraz też pora na decyzję, jak ma być wykończony dekolt - ze ściągaczem, golfem, czy bez żadnych "bajerów"?
Zasadniczo plan jest taki, żeby sweter robić dosłownie od góry, czyli zaczynamy naprawdę od początku. Tak, żeby potem już nic nie trzeba było dorabiać.
Ja zrobiłam kilka rzędów ściągaczem 1x1 (1 prawe, 1 lewe).
Krok 3 - jak rozdzielić oczka raglan
Umówmy się, że początek okrążenia będziemy mieć z tyłu przy pierwszej linii raglanu.
Od razu dodam, że to nie jest regułą. Możesz go wyznaczyć w dowolnym miejscu. Najczęściej jest to pierwszy raglan w okrążeniu, albo środek tyłu, bo wtedy wygodnie robi się rzędy skrócone.
Zanim podzielimy oczka, zatrzymajmy się chwilę na takim najbardziej bazowym raglanie bez podkroju.
Pierwsza rzecz to ustalamy, jak szeroka ma być linia raglanu. W wersji podstawowej są to zwykle 2 oczka. Linii raglanu będziemy mieć 4, więc od ogólnej liczby oczek odejmujemy 8.
Pozostałe dzielimy na 3 a potem jedną z tych części jeszcze na pół.
Te większe to będzie nasz przód i tył, te mniejsze - rękawy.
OBRAZEK
Krok 4 - jak będziemy dodawać oczka na linię raglanu
Ustaliłyśmy na początku, że każdą linię raglanu będą tworzyć dwa oczka. Na poszerzanie raglanu będziemy przed nimi i za nimi w co drugim okrążeniu dodawać po jednym oczku. Tak powstanie najbardziej podstawowa linia (foto 1)
Oczywiście to nie jest jedyna opcja.
Pokażę Ci teraz kilka możliwości poglądowo, a o szczegółach opowiem w kolejnych lekcjach, ok?
Na pierwszym zdjęciu widzisz nasz prosty raglan z dodawaniem co drugi rząd. Można jednak dodawanie robić rzadziej - np. w co trzecim okrążeniu (foto 2) albo dodawać niesymetrycznie (foto 3). Da nam to oczywiście inny kształt raglanu i model swetra.
Zdjęcia pochodzą z Ravelry więc podaję linki do projektów:
Znaczenie dla ostatecznego efektu ma też sposób, w jaki będziemy dodawać oczka. Najbardziej podstawowe to dodawanie oczka z nitki poprzecznej, ale kilkanaście innych sposobów pokażę w części technicznej.
Linia raglanu nie musi być również zawsze z dwóch oczek. Może jej nie być wcale (nie ma oczek między dodawanymi), może być szersza, może być ozdobna. Teraz pokażę kilka inspiracji, a resztę omówimy później.
https://www.ravelry.com/patterns/library/loungesweater
https://www.ravelry.com/patterns/library/210-19-mint-tea-sweater
https://www.ravelry.com/patterns/library/vera-summer-t-shirt
Tyle na zachętę, a teraz wróćmy do naszego modelu podstawowego.
Ustalamy, że każda linia raglanu będzie złożona z 2 oczek i przy każdej z nich będziemy dodawać w co drugim okrążeniu, po jednym oczku.
Teraz pora na dekolt.