Czego dowiesz się z tej lekcji?

  1. jak rozdzielić oczka na dekolt dla różnych wersji
  2. jak zaplanować kształt dekoltu
  • dekolt tradycyjny okrągły
  • dekolt łódka
  • dekolt w szpic

Z poprzedniej lekcji wiemy już, ile trzeba nabrać oczek, aby uzyskać  odpowiedni obwód i wiemy, jak wygląda podział na poszczególne części.

Przypomnę - od ogólnej liczby oczek odejmujemy 8 na linie raglanu, a pozostałe dzielimy na trzy części i jedną z nich jeszcze na pół.

Taki super prosty sweterek robiłyśmy w ramach wyzwania zabawy na blogu (prosty raglan). 

Ponieważ na tym kursie idziemy krok dalej, będziemy robić raglan z podkrojem dekoltu. Musimy więc teraz zdecydować, w jaki sposób będziemy kształtować ów dekolt.

A konkretnie - czy zaokrąglać go będziemy tylko z przodu, czy również na rękawach. Dla jasności pokażę jaka jest różnica.

OBRAZEK

Dlaczego to takie ważne?

Dlatego, że podkrój dekoltu będziemy kształtować rzędami skróconymi, ale jednocześnie od samego początku będziemy dodawać oczka na liniach raglanu.

Jeśli wybierzemy wersję, w której będziemy zaokrąglać tylko przód - rozliczenie oczek zostanie takie samo, jak w prostym, bo rzędy skrócone będą się działy po przerobieniu wszystkich linii raglanu.

Jeśli jednak zaplanujemy robić nawroty już na oczkach rękawów, to przez kilka okrążeń linie z przodu nie będą przerabiane.

Oczka będą więc przybywały tylko na tylnych liniach raglanu.

Gdybyśmy zrobiły taki sam podział jak w dekolcie prostym, czyli tyle samo oczek na przód i tył, to po rzędach skróconych nie będzie nam się zgadzała liczba oczek w obu tych częściach. Z tyłu będzie ich więcej.

W związku z tym musimy najpierw ustalić, ile razy zrobimy nawrót zanim przejdziemy na przód i o tyle oczek przesunąć rozliczenie. 

OBRAZEK

Myślę, że to dobry moment, żeby sobie utrwalić to, co  opowiedziałam i zobaczyć to wszystko w praktyce. 

Podsumowując:

Jeśli będziemy zaokrąglać tylko oczka przodu, dzielimy oczka tak samo, jak przy wersji podstawowej.

Jeśli chcemy zaokrąglać już na rękawach, musimy najpierw obliczyć ile "dodawań" na raglan wypadnie z tyłu, zanim dotrzemy do linii raglanu z przodu i te oczka dodać na przodzie, a odjąć na tyle.

Kształt dekoltu

W filmie wspomniałam, jak częstotliwość nawrotów przy rzędach skróconych wpływa na kształt dekoltu.

Przypomnę - jeśli będziemy wracać co 1 oczko do końca -  wyjdzie nam dekolt w serek. Jeśli co dwa - wyjdzie nieco łagodniejszy. Jeśli co trzy - łódkowaty.

Najczęściej robi się wersję mieszaną - kilka razy co 1 oczko, kilka co dwa i na koniec co trzy. Zerknij na szkice.

OBRAZEK

Dekolt w szpic

Jeśli chciałabyś osiągnąć głębszy szpic, proponuję zrobić trochę inaczej. Moim zdaniem w tym przypadku rzędy skrócone nie do końca się sprawdzą.

Obliczamy, ile oczek potrzeba na dekolt poznanym już sposobem. Nabieramy jednak tylko oczka na tył, rękawy i linie raglanu, oraz dodatkowo 2 oczka na przód (po jednym na każdą stronę. Początkowy etap będziemy robić w rzędach. Nie zamykamy więc oczek w kółko, a przerabiamy w tę i z powrotem, dodając standardowo oczka na liniach raglanu - w co drugim rzędzie. Jednocześnie na przody dodajemy po jednym oczku, ale niekoniecznie w co drugim rzędzie. Im rzadziej będziemy to robić tym szpic będzie głębszy, bo tym dłużej nam zejdzie osiągnięcie odpowiedniej liczby oczek na przód.

Można na przykład zacząć od dodawania po jednym oczku z każdej strony co czwartym rzędzie, potem na zmianę co czwartym / co drugim, a im bliżej środka tylko w co drugim.

W tym przypadku ewentualne wykończenie ściągaczem trzeba będzie dorobić później. W przypadku szpica trzeba będzie nieco wymodelować środek, bo inaczej zrobi się fałda. O tym jak to zrobić dowiesz się w lekcji z bonusami

Szerszy dekolt

Przećwiczyłyśmy standardowy dekolt, ale przecież nie każdy lubi taki pod szyję, prawda? 

Pewnie się domyślasz, że żeby był większy, trzeba nabrać więcej oczek na początek. Zasada obliczeń jest właściwie taka sama, ale musisz sobie w myślach wyrzucić te kilka początkowych okrążeń. Albo nie odejmować tych 15%.

A ponieważ zasady są po to, by je łamać, możesz też przesunąć sobie trochę linię raglanu. Jeśli dasz mniej oczek na rękawy, raglan wypadnie bliżej ramion, a dekolt wyjdzie bardziej płytki (łódka). Jeśli "przesuniesz" oczka z przodu i tyłu na rękawy, linia raglanu przesunie się bliżej środka, a dekolt będzie bardziej okrągły.

fotki

Pamiętaj tylko, że wpłynie to również na długość linii raglanu, a co za tym idzie, na szerokość rękawa i body.