Komin w odcinkach, Ściegi na druty

Ścieg gwiazdkowy na druty – odc. 11

To już przedostatni odcinek naszej zabawy – uwierzysz??

Ja ciągle nie mogę!

Ale na kalendarzu zameldował się listopad, kominy coraz dłuższe, więc to musi byc prawda.

W dzisiejszym odcinku nauczysz się ściegu, który jest połączeniem techniki ażuru i redukcji oczek, co w efekcie daje całkiem ciekawy efekt.

Ścieg gwiazdkowy albo…

… stokrotkowy, margerytkowy, a spotkałam się też z nazwą pajęczynki. A może nawiązując do listopadowych kwiatów – chryzantemowy?

Ale tym razem nie tyle chodzi o sam ścieg, co o wykorzystywaną w nim technikę.

Pojawia się ona czasem i wprawia w lekkie zakłopotanie – na moim kursie obsługi wzorów po angielsku, miałam kilka takich pytań:

Kamila – jak w trzech oczkach wykonać trzy oczka, po drodze przerabiając trzy razem i jeszcze narzut i …

W angielskich opisach wygląda to np. tak k-yo-k in 3tog – czyli wykonaj oczko prawe, narzut i kolejne oczko prawe, w 3 oczkach przerobionych razem.

Odrobinę mylące w powyższym opisie jest to, że kluczowa informacja jest na końcu.

Musimy bowiem zacząć od przerobienia 3 oczek razem (i to jest pierwsze k, czyli oczko prawe) i NIE ZDEJMUJĄC tych przerobionych razem oczek z lewego druta, od razu wykonać narzut, a potem jeszcze jedno oczko prawe (również wbijając drut przez wszystkie trzy oczka). Czyli te 3 oczka są przerabiane razem dwukrotnie, zanim zdejmiemy je z drutu i jeszcze pomiędzy nimi jest narzut.

W efekcie z trzech oczek nadal mamy trzy oczka, ale to co się wydarzyło w międzyczasie robi robotę.

Tradycyjnie, wszystko się pewnie wyjaśni na filmie

A teraz szczegóły techniczne zadania nr 11

Najpierw rady i uwagi:

  • weź grubsze druty.
    Jeśli masz wybór, to te z ostrymi czubkami sprawdzą się lepiej
  • sprawdź, czy liczba oczek, jaką masz na drucie, jest podzielna przez 4.
    Jeśli nie – policz ilu brakuje do kolejnej liczby podzielnej przez 4 i przerób jedno okrążenie prawymi oczkami, dodając tyle oczek,  ile brakuje (jak dodawać oczka? klik)
  • ścieg się ściąga.
    I uprzedzając pytania – to jest trochę zabieg celowy z mojej strony, że ostatnie odcinki komina są nieco węższe niż wcześniejsze. On ma być zawijany na dwa razy, więc jeśli nie będzie jednakowej szerokości na całej długości będzie po prostu lepiej się układał – a na pewno będzie lepiej widać wszystkie wypracowane ściegi 🙂
  • nie pomyślałam o tym nagrywając film, ale w tym ściegu przyda się ruchomy marker (taki który można przemieszczać bez zdejmowania oczek – tzw agrafka). Łatwiej go przemieszczać, więc spada ryzyko, że gdzieś o nim zapomnimy. Ale jeśli nie masz takiego – przekładaj marker tak, jak pokazałam na filmie.

Zaczynamy

Okrążenie startowe przerób oczkami prawymi – jeśli potrzeba dodaj brakujące oczka (liczba oczek musi być podzielna przez 4)

1 okrążenie: 3 oczka przerób razem na prawo i nie zdejmując ich z lewego drutu, wykonaj narzut, a następnie oczko prawe, wbijając drut ponownie w te trzy wcześniej przerobione oczka. Przełóż wszystko na prawy drut (=3 oczka w 3 oczkach). Następnie zrób 1 oczko lewe. Powtarzaj do końca okrążenia. UWAGA – sprawdź, czy masz na drucie sekwencję – 3 oczka – 1 lewe

2 okrążenie: wszystkie oczka na prawo

3 okrążenie: pierwsze oczko przełóż bez przerabiania, prowadząc nitkę z tyłu, 1 oczko lewe, [3 oczka w 3 oczkach, 1 oczko lewe] powtarzaj to co w [nawiasach] aż zostaną 2 oczka na drucie. Aby wykonać ostatnie 3 oczka w 3, trzeba przenieść pierwsze przełożone wcześniej oczko przed marker (usuwając go na chwilę) i na tych trzech oczkach (2 ostatnie + pierwsze) zrobić 3 w 3.

Jeśli masz ruchomy marker, umieść go za narzutem, czyli w tym samym miejscu gdzie był wcześniej. Jeśli masz tylko zwykły, włóż go na końcu i pamiętaj o nim w kolejnym okrążeniu.

4 okrążenie: wszystkie oczka na prawo (jeśli używasz zwykłego markera,przenieś go między przedostatnie i ostatnie oczko).

Powtarzaj okrążenia 1- 4 przez ok 10 cm.

PS. Na filmie pokazałam sposób przerabiania trzech oczek razem wbijając drut od pierwszego oczka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbowała zrobić to samo wbijając drut od strony trzeciego oczka. W tym ściegu wszystkie chwyty dozwolone – efekt będzie nieco inny, ale zawsze fajny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *