Szal 5K

Szal 5K odcinek 8

szal 5K kolory

Nasz kolorowy szal zbliża się ku końcowi dziś zrobimy przedostatni jego fragment. Tym razem będzie to ścieg ażurowy, który będzie się układał równo ze skosem samego szala.

Kontrastowy pasek – kolor 4

Zaczniemy od kontrastowego paseczka, który wykonamy kolorem wykorzystanym w piątym odcinku (podwójny ryż). Jeśli robisz inne kolory- po prostu niech będzie kontrastowy.

  • rząd 1 Dołącz nitkę na górnym brzegu szala przerabiając wyjątkowo pierwsze oczko. Kolejne dwa przerób razem na prawo wbijając się od strony pierwszego oczka, które się pojawia (tak, zeby potem ono było na wierzchu, czyli pochylało się w lewo). Pozostałe oczka przerabiaj na prawo aż dotrzesz do markera, zrób narzut, przełóż marker, przerób dwa oczka na prawo, a ostatnie razem z narzutem.
  • rząd 2 pierwsze oczko przełóż z narzutem, 2 prawe, przełóż marker, pozostałe przerabiaj na prawo, aż zostaną dwa oczka. Przedostatnie przerób na lewo, a ostatnie na prawo.
  • rząd 3 Pierwsze oczko przełóż, kolejne 2 przerób razem na prawo, dalej przerabiaj [ narzut, 2 oczka razem ] do markera.
    uwaga – jeśli przed markerem zostanie jedno oczko, przerób je na prawo. Przed markerem wykonaj narzut, przełóż marker, 2 prawe, ostatnie razem z narzutem na prawo.
  • rząd 4 2 pierwsze oczko przełóż z narzutem, 2 prawe, przełóż marker, pozostałe przerabiaj na lewo
  • rząd 5 pierwsze przełóż bez przerabiania, 2 kolejne przerób razem na prawo, pozostałe do markera na prawo, przed markerem narzut, za markerem 2 prawe i dwa ostatnie razem.
  • rząd 6 2 pierwsze oczko przełóż z narzutem, 2 prawe, przełóż marker, pozostałe przerabiaj na prawo aż zostaną dwa, 1 lewe, 1 prawe.

I paseczek mamy gotowy. Zmieniamy nitkę na główną

Pasek ściegiem ażurowym

W tym fragmencie w zasadzie będziemy robić podobnie, jak w cienkim paseczku. Ten sam ścieg tylko powtórzony więcej raz dzięki czemu zamiast dziurek uzyskamy siateczkę.

rząd 1 – dołączmy nową / starą nitkę – UWAGA jeśli nie uciełaś jej po poprzednim odcinku możesz poprowadzić ją w oczku brzegowym w podobny sposób, jak w pierwszych odcinkach. Ja niestety przypadkiem ucięłam i dopiero podczas nagrywania odcinka sobie to uświadomiłam.

Pierwsze oczko wyjątkowo przerabiamy – na lewo. Dwa kolejne przerabiamy razem – redukcja brzegowa. Resztę aż do markera przerabiamy na prawo. Przed markerem narzut, za markerem brzeg czyli 2 oczka na prawo, ostatnie z narzutem razem.

rząd 2 – brzeg (pierwsze przełóż z narzutem, dwa na prawo), marker, pozostałe na lewo, ostatnie oczko na prawo.

rząd 3 – pierwsze oczko przełóż bez przerabiania tak jak się układa, 2 kolejne przerób razem na prawo (redukcja) dalej przerabiaj sekwencję [narzut, 2 oczka razem na prawo] do markera. Jeśli na końcu zostanie 1 oczko, przerób je na prawo. Przed markerem wykonaj narzut który wyrówna liczbę oczek po redukcji, przełóż marker i zrób brzeg – 2 prawe, ostatnie z narzutem razem.

rząd 4 – brzeg, marker, reszta na lewo

powtarzaj rzędy 3 i 4 do uzyskania odpowiedniej szerokości lub zużycia włóczki jeżeli robisz z różnych kolorów. Przypomnę – to już przedostani odcinek, więc powinno Ci zostać jeszcze na ostatni pasek.

A teraz tradycyjnie krótki film poglądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *