I dotarłyśmy do końca zabawy we wspólne dzierganie kolorowego szala 5K. Nie obyło się bez opóźnień i zawirowań, za które przepraszam, ale tak bywa, gdy coś się dzieje niemal na żywo. Chciałam go robić razem z Wami, ale rzeczywistość miała inne plany.
Dziś też pierwszy kwietnia, więc na pożegnanie — zamiast primaaprilisowego żarciku — niespodzianka.
W tym odcinku będziesz mogła sama zdecydować o dwóch rzeczach. Jaki ostatecznie kształt będzie miał Twój szal i jak będzie wyglądał ścieg ostatniego fragmentu.
Pierwotny zamysł był taki, że szal się skończy prosto. To ten z nr 1.
Dodałam jednak opis, jak zrobić podobny trójkąt, jak po prawej stronie (2) i podpowiedź, jak go wydłużyć, żeby był bardziej spiczasty (3).

Ścieg tym razem będzie miał 4 rzędy do powtarzania, ale myślę, że szybko zapamiętasz sekwencję.
Zaczynamy oczywiście od kontrastowego paska, który wykonamy ostatnim kolorem z prawej strony. Sposób wykonania będzie dokładnie taki sam, jak w poprzednim odcinku. Jeśli chcesz sobie przypomnieć, jak to leciało to tu znajdziesz opis wykonania paska.
Jaki kształt będzie miał Twój szal?
Najpierw dwa słowa o kształcie:
- jeśli szal jest niezbyt długi i masz wystarczająco dużo włóczki, to śmiało rób prosto do końca. Wtedy szal będzie miał kształt równoległoboku i będzie się ciekawie układał zamotany na szyi. Niestety na ten moment musisz mi uwierzyć na słowo, gdyż mój szal nie powstał na czas
2. jeśli długość Twojego szala jest zadowalająca, bądź masz nie za wiele włóczki, to zakończymy go podobnym dzióbkiem, jak po drugiej stronie.
3. a jeśli chcesz żeby był asymetryczny, możesz ten trójkąt zrobić bardziej wyciągnięty.
O tym, jaki będzie kształt, zdecyduje jeden maleńki szczegół, a mianowicie, czy będziesz robić narzut przed markerem, czy nie.
Jeśli tak — ostatni odcinek będzie miał kształt równoległoboku i szal zakończy prosta krawędź.
Jeśli narzutu nie zrobisz — będzie trójkącik.
Jeśli będziesz robić narzut w co 4 rzędzie, wtedy trójkąt będzie bardziej wyciągnięty
Tego ostatniego nie będzie na filmie, więc wyjaśnię na wszelki wypadek. W pierwszym rzędzie narzut przed markerem pomijasz, w trzecim rzędzie dodajesz.
Ścieg ostatniego odcinka
- 1 rząd – pierwsze oczko przekładamy bez przerabiania, kolejne dwa przerabiamy razem na prawo, pochylając oczka w lewo – jak dotychczas. Dalej robimy ściągacz 1 × 1 – do markera. Tu decyzja, czy zrobisz narzut, czy nie, następnie marker przekładamy i brzeg robimy jak zwykle, czyli 2 prawe i ostatnie oczko razem z narzutem na prawo.
- 2 rząd — brzeg jak zwykle, czyli pierwsze przełóż z narzutem, 2 oczka prawe, przełóż marker i resztę oczek przerabiaj jak schodzą z drutu — prawe nad prawymi, lewe nad lewymi. Przedostatnie oczko na lewo. Ostatnie — na prawo.
- 3 rząd — pierwsze przekładamy bez przerabiania, dwa kolejne przerabiamy razem na prawo, pochylając oczka w lewo, a dalej – jak schodzi z drutu — prawe nad prawymi, lewe nad lewymi. Przed markerem znowu decyzja w sprawie narzutu, za markerem standardowo — brzeg.
- 4 rząd — brzeg jak zwykle, czyli pierwsze przełóż z narzutem, 2 prawe, marker, a pozostałe oczka przerabiaj na prawo, aż na drucie zostaną dwa oczka. Przedostatnie na lewo, ostatnie na prawo.
Rząd 5 będzie odpowiednikiem rzędu 1, ale w zależności od tego, czy zaczniesz ściągacz od oczka prawego czy od lewego, będzie wyglądał nieco inaczej.
- opcja 1 – kolumienki: 1 oczko przełóż, dwa kolejne przerób razem na prawo, a potem przerabiaj ściegiem 1 × 1 tak samo, jak wcześniej — czyli żeby oczka prawe były nad prawymi z rzędu 3. a lewe nad lewymi.
- opcja 2 murek/ szachownica: 1 oczko przełóż, dwa kolejne przerób razem na prawo, a potem przerabiaj ściegiem 1 × 1, ale w taki sposób, żeby nad oczkiem prawym z 3. rzędu zrobić lewe, a nad lewym prawe.
Zrobiłam zdjęcie fragmentu ściegu i zaznaczyłam różnicę – na takim małym i niezblokowanym niespecjalnie ją widać ale…

Potem przerób rzędy 2-4.
I tak powtarzamy te 4 rzędy aż szal osiągnie odpowiednią długość lub do wykończenia włóczki. Zostaw sobie trochę nitki na zamknięcie oczek. Potrzbne będzie około 3 długości rzędu. Jeśli nie robisz narzutu – powtarzaj aż zamknie się trójkąt i zostanie 5 oczek na drucie.
Oczka zamykamy w najzwyklejszy sposób.
Zapraszam teraz na film, a za parę dni postaram się jeszcze pokazać, jak ładnie pochować nitki i dlaczego warto blokować dzianinę.