Jeden motek, Tutorial

Top na drutach – jeden motek – wakacyjny

top na drutach

Wakacje rządzą się nieco innymi prawami. Pogoda nie zachęca do przesiadywania z drutami, więcej czasu spędzamy w plenerze i ogólnie mamy albo więcej innych zajęć, albo nam się nie chce nic.

W naszym wyzwaniu JEDEN MOTEK też będą małe zmiany.

W majowym koncercie życzeń, który odbywał się w naszej wyzwaniowej grupie na Facebooku, uczestniczki wybrały na letnie zadanie:

Prosty top na drutach

Staram się dotrzymywać słowa, więc top będzie. Ale zadanie będzie wyglądało w nieco inny sposób, niż zwykle. Zanim wyjaśnię jak – wyjaśnię dlaczego:

 • nie umiem wymyślić takiego topu, na który wystarczyłby jeden motek,
 • grupowiczki zgodziły się, aby było to zadanie rozłożone na dwa miesiące
 • nie zdążyłam zrobić modelu pokazowego

Dlatego będę go robić razem z Wami i będzie się ukazywał w odcinkach. AKTUALIZACJE będą się ukazywać w tym wpisie!
Będzie więc trochę niespodzianką, choć ogólny zarys już pokazałam w filmie.

Robimy top na lato

Wyzwanie jest o tyle trudniejsze dla mnie, że na ubrania trzeba też uwzględnić rozmiar. Długo myślałam jak to rozwiązać, aby jednym przepisem zadowolić wszystkie z Was i mam nadzieję, że moja koncepcja się sprawdzi.
Trochę szczegółów zdradzę od razu:

 1. będziemy robić od góry (bezszwowo, choć będą etapy, gdzie będziemy robić w rzędach)
 2. liczba nabranych oczek będzie warunkować głębokość dekoltu (podzielna przez 4 – sugerowana)
 3. szerokość pierwszego etapu (czyli liczba powtórzeń) = szerokość “ramiączek” albo “rękawków”
 4. jego forma pozwala na zużycie wszystkich resztek, bo świetnie będzie wyglądał w paski (można je też będzie tworzyć ściegami, ale to już na kolejnych etapach)

Zapraszam więc do zabawy 🙂

Pierwszy etap, to karczek.
Ja robię z włóczki Cotton Baby Gazzal na drutach 3,75 i nabrałam 120 oczek.

Karczek będziemy przerabiać ściegiem francuskim w okrążeniach – czyli 1 okrążenie prawymi, 1 lewymi. Początek okrążenia znajduje się z tyłu. Zaznaczamy go markerem.

W pierwszym okrążeniu po 15 i 60 oczku umieszczamy markery środkowe (przód i tył). Po obu stronach markerów środkowych, w okrążeniu z prawych oczek, będziemy dodawać po 1 oczku – szczegóły na filmie.

Robimy tak długo, aż karczek będzie miał odpowiednią szerokość (u mnie ok. 7 cm)

Top na drutach – pierwszy etap

Aktualizacja: 07.07.2019 – drugi odcinek już jest dostępny

Zamykamy oczka “rękawków” i robimy osobno tył i przód – do pach.

Ścieg można zmienić dla urozmaicenia, albo użyć innych kolorów włóczki – ważne aby pamiętać o dodawaniu w dalszym ciągu po 1 oczku przed i za markerem środkowym (na filmie prawdopodobnie coś mi się pozajączkowało w sposobie dodawania oczek – kontynuuj w ten sam sposób, ale tak naprawdę, nie jest to szczególnie istotne – zwłaszcza, jeśli zmieniasz ścieg).

Robimy tak długo, aż bok będzie sięgał do pachy. Na ostatnim lajwie w grupie fejsbukowej pokazywałam dokładnie na manekinie, jak to ma wyglądać.
Ale pokażę również w trzecim odcinku. Tymczasem – do dzieła 🙂

aktualizacja 21.07.2019 – trzeci odcinek

Łączymy przód i tył pod pachami – przydadzą się 4 markery

Przerób rząd przodu jak dotychczas, dodając oczka na środku.
Kiedy skończysz umieść marker, dodaj 6 nowych oczek (nabierz “w powietrzu”), umieść kolejny marker i następnie przerób oczka tyłu (również dodając oczka na środku).
Na końcu tyłu powtórz kroki z dobieraniem oczek (marker, 6 nabierz, marker – ten może być inny od pozostałych, bo będzie wskazywał początek okrążenia).
Następne okrążenie przerób tak jak schodzi z drutu – nic nie dodając.

Robimy w dół

Teraz w co drugim okrążeniu będziesz nadal dodawać oczka na środku, ale jednocześnie, aby top się nie poszerzał pod pachą będziesz oczek ujmować.
Dzięki temu, top do końca będzie miał kształt litery V
Czyli pierwsze 2 oczka przerabiasz razem na prawo, na środku dodajesz oczka jak dotychczas, 2 ostatnie oczka przed markerem przerabiasz razem na prawo (na filmie pokazuję szczegóły).
Oczka pomiędzy markerami w każdym okrążeniu przerabiaj na prawo.

Jeśli chcesz aby Twój top kończył się w ząbek – rób tak długo aż uzyskasz odpowiednią długość i ja sugeruję przerobienie na koniec kilka okrążeń w ten sam sposób jak na początku (czyli francuzem) dodając do końca oczka na środku.
Jeśli wolisz żeby kończył się prosto, musisz poczekać na kolejną część – pokażę w niej jak “wyprostować” ząbek rzędami skróconymi
Jeżeli chciałabyś aby top się lekko poszerzał możesz ujmowanie oczek wykonywać w co 4 okrążeniu, zamiast w co 2.
A jeżeli masz ochotę na namiocik, nie ujmuj oczek wcale 🙂

Część ostatnia – dla chętnych, albo dla odmiany

Jeśli nie podoba Ci się wykończenie topu “w ząbek”, pokażę Ci jak go wyprostować, tak, aby kończył się na dole prosto. Do tego wykorzystamy niemieckie rzędy skrócone.

W poprzednim odcinku radziłam Ci, abyś robiła tak długo, aż szpic osiągnie długość taką, jak długi chcesz mieć top (minus kilka cm na “ściagacz”). Teraz będziemy uzupełniać brakujące trójkąty po bokach.

W tym celu przerób oczka do momentu aż dotrzesz do 2 oczek przed środkowym markerem. Następnie robótkę odwróć, przełóż pierwsze oczko bez przerabiania i owiń drut nitką wywijając oczko (obejrzyj film – będzie łatwiej).

Po wywinięciu przerabiaj oczka jak schodzą z drutu, albo jak cię ścieg prowadzi do drugiego markera środkowego (czyli do pierwszego, przez jeden bok, do drugiego). Znowu do 2 oczek przed markerem. Odwróć robótkę, przełóż i wywiń pierwsze oczko, i przerabiaj z powrotem – tym razem do 2 oczek przed oczkiem wywiniętym.

Odwróć, przełóż, wywiń, przerabiaj do 2 przed oczkiem wywiniętym…

W ten sposób przerabiaj, aż dotrzesz do bocznych markerów, czyli przed wywinięciem, przed bocznym markerem zostaną 2 albo 3 oczka. To moment, w którym jeden bok jest już prosty – czas więc przejść na drugi.

Przerób więc na prawo oczka (te wywijane wbijając drut od przodu – film), aż dotrzesz do końca drugiego boku (czyli drugiego markera środkowego). A dokładnie do 2 oczek przed. Odwróć robótkę, przełóż, wywiń itd. dokładnie tak samo jak przy pierwszym boku. Na koniec przerób kilka okrążeń ściegiem francuskim (tak samo jak na dekolcie) i zamknij oczka – niezbyt ścisło.

Na koniec radzę obrobić szydełkiem pachy, żeby ładnie wyglądały. Jeśli dziury wyszły za duże, możesz nabrać z brzegu oczka i przerobić parę rzędów i zamknąć oczka dość ścisło. Pokaż koniecznie swój top, bo jak wszystkie zadania w naszym wyzwaniu, każdy jeden wychodzi inny 🙂

Jeśli nie chcesz go przegapić kolejnych wyzwań, podaj mi swojego maila (oczywiście jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś :))

The form you have selected does not exist.Powiązane wpisy

 1. Anna pisze:

  fajny pomysł na podzielenie zadania; chętnie się z tym zadaniem zmierzę-) pozdr.

 2. Basia pisze:

  A jaki rozmiar drutow jest na filmiku i dlugosc zylki?

  1. kamila pisze:

   Włoczka Baby cotton Gazzal, druty 3,75, żyłka 60 cm

 3. Anita Rekłajtis pisze:

  Jedno co mogę powiedzieć, to to, ze jestem zachwycona topem, Tobą i tym, ze zawsze masz sluczne, zadbane łapki, bo to świadczy o poszanowaniu widza, z ogromną przyjemnością ogladam wszyztkie Twoje filmiki, jdztem chyba estetka, bo bardzo sobie cenię ładne łapki i pazurki

  1. kamila pisze:

   Dzięki Anita za tak miłe słowa!
   A łapki? No cóż… jak montowałam filmik to myślałam sobie – kurza twarz znowu z odrostem paznokcie 😉 I w czasie jak się renderował, zrobiłam nowy mani. Czyli chyba mam jeszcze większego fisia na tym punkcie hihi
   Dodam jeszcze, że lakier z serii sweater weather

  2. nadia pisze:

   Mnie się podoba, jak Kamila ma pomalowane paznokcie lakierem bezbarwnym lub cielistym, czy tzw. francuski manicure, ponieważ jak są w intensywnych kolorach, to się rozpraszam i skupiam się na paznokciach, a nie na dzierganiu 😉 Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *