Bezpłatne wzory, ubrania

Prosty letni sweterek na drutach

prosty letni sweterek

Pogoda ostatnio jak na pustyni – upał w dzień, ale poranki i wieczory bardzo rześkie. Nie ma też co liczyć, że wszystkie letnie dni będą ciepłe i słoneczne. Dziś zapraszam Cię więc do wspólnego letniego dziergania w odcinkach. Będziemy robić prosty letni sweterek przez głowę. Inspiracją był projekt Asi z Włóczek Warmii, która wydziergała go z resztek kręconych przez nią torcików – piękne robi, więc zajrzyj koniecznie – warmińskie ciasteczka. Na życzenie Asia może zrobić mini moteczki żeby rękawy wyszły jednakowe.

Pod zdjęciem znajdziesz początek opisu, a jeśli robisz sweterek w odcinkach, możesz na skróty przeskoczyć do odpowiedniej części.

Przejdź od razu do cz.2 – przody

Przejdź do cz. 3 – łączenie pod pachą

Przejdź do rękawów

Prosty letni sweterek

Włóczka, druty i inne przydasie

Asiowe torciki są mieszanką bawełny i akrylu (dobrej jakości), więc są jednocześnie przewiewne i lekkie. Sama bawełna będzie nieco cięższa i bardziej twarda. Oczywiście wszelkie letnie mieszanki lnu, bambusa czy jedwabiu też wchodzą w grę. A może nawet można zaryzykować mieszanie różnych włóczek? Bo ten sweterek jest świetnym pomysłem na utylizację włóczkowych resztek lub słynnych pojedynczych motków. Wybierz taką włóczkę, aby nadawała się na druty 3,25 – 3,5 mm.

 • Włóczka – ilość – w zależności od rozmiaru i długości rękawa – 800-1200 m
 • Druty na żyłce i ewentualnie skarpetkowe do rękawów (będziemy je robić w okrążeniach)
 • Przyda się też coś do odkładania oczek – zapasowe druty, żyłka czy zwykła nitka oraz przynajmniej 2 znaczniki oczek (markery)

Konstrukcja sweterka na lato

Nasz letni sweterek będziemy robić od góry i bezszwowo. Będzie miał lekko opadające ramiona i rękawy, a z przodu dekolt w serek, albo taki nieco bardziej okrągły. Rękawy będą proste – krótkie, do łokcia albo 3/4. Sama zdecydujesz.

Zaczniemy od karczku tyłu, potem z niego nabierzemy oczka na przody, a gdy dekolt będzie odpowiednio głęboki, połączymy obie strony. Od pachy będziemy robić w okrążeniach.

Cały sweterek będziemy robić jednym ściegiem – francuskim. Z tym, że etap dziergany w rzędach to będą same prawe oczka, a część w okrążeniach będziemy robić na zmianę – rundka prawymi, rundka lewymi. Nie będzie nudy.

Letni prosty sweterek – karczek tyłu

Zaczynamy od nabrania oczek na wysokości dekoltu. Proponuję 45-50 oczek – w zależności od tego, jak szeroki lubisz.

Przerabiamy pierwszy i drugi rząd oczkami prawymi, umieszczając marker po 5 oczku i przed ostatnimi 5.
Pierwsze oczko zwykle radzę przekładać bez przerabiania, ale w tym przypadku wyjątkowo sugeruję je przerabiać. Inaczej brzeg się będzie trochę ciągnąć. Ja przekładałam i nawet na zdjęciu widać, że nieco ciągnie.

Od trzeciego rzędu w każdym rzędzie będziemy dodawać po jednym oczku przy markerach – po pierwszym i przed drugim.

Metodą dowolną – tu podpowiadam kilka sposobów – dodawanie oczek z poprzecznej nitki albo narzutem.

Będziemy powtarzać trzeci rząd tak długo, aż osiągniemy odpowiednią szerokość ramion.

Tu najlepiej kierować się wymiarami ulubionego sweterka. Na obrazku zaznaczyłam, o co chodzi. Te pionowe linie pokazują jak sprawdzić, czy karczek już jest ok.

Letni sweterek jak zmierzyc karczek

Ramiona mają być nieco opadające, ale jeśli lubisz oversize, to możesz nieco wydłużyć ten etap.

Pod pachami dodamy tylko kilka oczek, więc ten etap determinuje szerokość sweterka.

Kiedy będzie już odpowiednia szerokość karczkowego „trapezu”, to dalej robimy prosto. Można już wyjąć markery i wszystkie oczka z drutu przerabiamy na prawo – tak długo, jak szerokie chcesz mieć rękawy. Pionowe linie z obrazka też mogą być wskazówką.

Moim zdaniem w tym modelu najfajniej wygląda rękaw taki niezbyt szeroki, ale też nie obcisły. Zatem proponuję, żeby ten fragment miał ok. 15 cm. UWAGA Krawędź tyłu będzie nieco opuszczona i część wysokości rękawa z tyłu przejmie przód – 15 cm ma mieć cały ten fragment zaznaczony zieloną linią.

Prawy przód

Zwykle, kiedy robi się przody od ramion, zaczyna się od lewego przodu. Po to, aby potem kończąc prawy, od razu bez cięcia nitki połączyć obie strony w „prawym” rzędzie. My jednak zaczniemy od prawego, bo będziemy łączyć przody w rzędzie „lewym”.
Pokaże też ładny sposób nabierania oczek w powietrzu. Ale to za chwilę.

Najpierw zrobimy sobie te przody.

Zaczynamy od nabrania oczek z brzegu ramienia. Układamy sobie robótkę prawą stroną na wierzch i od prawego brzegu zaczynając nabieramy oczka wzdłuż krawędzi, którą utworzyły oczka dobrane na ”raglan” (1). Nabieramy do miejsca, w którym zaczynało się dodawanie na „raglan” (kropka). Nabieramy 3 oczka na 4 rzędy. Czyli jeśli zrobiłaś 40 rzędów raglanu, to powinnaś nabrać 30 oczek. Tu pokazywałam na czym to polega – nabieranie oczek z brzegu.

Po nabraniu przerabiamy prosto prawymi oczkami ok. 3 cm. Następnie będziemy kształtować dekolt. Zaznaczamy sobie ostatnie 5 oczek przed końcem i przed znacznikiem będziemy dodawać jedno oczko. Tym razem tylko w „prawych” rzędach. Czyli w co drugim rzędzie.

To, ile razy powtórzysz dodawanie, zależy od tego, czy chcesz mieć dekolt w łódkę (4-5 razy), okrągły (ok. 10 razy) czy w szpic. Do szpicu dodawanie oczek zakończ najpóźniej w momencie, gdy na drucie będziesz mieć połowę liczby oczek tyłu. Gdy skończysz odłóż oczka na chwilę. Prawy przód mamy gotowy. Nitkę można już obciąć, ale zostaw kawałek, żeby potem domknąć łączenie i ładnie schować nitkę.

Lewy przód

Będziemy robić podobnie jak prawy, z tym, że nabieranie oczek rozpoczynamy od środka ramienia do zewnątrz (2), a dodawanie oczek będziemy robić po 5 oczku.

Kiedy zrobisz tyle samo dodawań, co w prawym przodzie, po wykonaniu „lewego” rzędu nie odwracaj robótki.

 • Jeśli robisz szpic i masz polowe liczby oczek tyłu, to od razu zacznij przerabiać oczka prawego przodu. Żeby się nie rozlazło możesz skrzyżować ostatnie oczko lewego z pierwszym prawego.
 • Jeśli robisz łódkę lub dekolt okrągły, masz w obu przodach za mało oczek w stosunku do tyłu. Trzeba je uzupełnić. Ponieważ nie będziemy w żaden sposób wykańczać plisy w sweterku, nabierzemy oczka w powietrzu ciekawym sposobem. Daje on estetyczny brzeg.

Nie mam teraz możliwości nagrać filmu sama, więc skorzystam z gotowego, gdzie jest ładnie pokazane o co chodzi.


Po połączeniu obu przodów robimy prosto – tyle, żeby po złożeniu karczek tyłu układał się na płasko, a nie zawijał do przodu. Zarówno przód, jak i tył powinniśmy skończyć na lewej stronie.

Łączenie przodu i tyłu w swetrze od góry

Kiedy mamy już wydziergany karczek do wysokości pachy, to dobry moment na przymiarkę. Jeśli masz obie części na osobnych drutach, sprawa powinna być prosta. Możesz też ułożyć robótkę na wzorcowym swetrze, aby upewnić się, że wszystko nadal jest ok. 

Ten moment jest o tyle ważny, że na tym etapie możemy jeszcze uratować nieco chybiony rozmiar.

Najpierw jedak opiszę co zrobić, gdy szerokość jest właściwa, a potem jak można nieco zwęzić lub ciut poszerzyć sweter robiony od góry.

Przerabiamy oczka przodu, a następnie nabieramy w powietrzu 4 nowe oczka. To po to, aby ładniej się układało pod pachą. Jeśli jednak masz sporą szerokość, niezbyt wąski rękaw, a sweter ma być oversize*, to możesz pominąć dodawanie i od razu zacząć przerabiać oczka tyłu.
Pod drugą pachą robimy analogicznie. Po przerobieniu oczek tyłu, umieszczamy marker, żeby było wiadomo, gdzie zaczyna się kolejne okrążenie. 

Od teraz będziemy przerabiać prosto w dół, aż do uzyskania odpowiedniej długości i zamykamy oczka = body* gotowe.

Uwaga – ponieważ będziemy robić w okrążeniach, aby uzyskać ten sam ścieg, co w karczku, trzeba jedno okrążenie przerabiać oczkami prawymi, a drugie lewymi. 

*Dla tych, którzy z angielskim nie do po drodze:

 • oversize znaczy dosłownie za duży rozmiar, a w praktyce oznacza luźną, obszerną i celowo za dużą rzecz
 • body to dosłownie ciało, a w dzianinie mówimy tak o korpusie swetra – body brzmi jakoś ładniej, prawda?

A jeśli chcesz rozumieć więcej robótkowego angielskiego, a nawet nauczyć się robić z wzorów po angielsku choć nie znasz języka – zapraszam na kurs.
Z kodem LATO 15% rabatu czyli prawie 20 zł taniej – można dorzucić za to jakiś wzorek 😉

Jak czytać wzory po angielsku

Zwężanie swetra robionego od góry

Gdyby jednak okazało się, że szerokość swetra wychodzi zbyt duża, możemy ratować go na dwa sposoby.

Pierwszy to zamknięcie kilku oczek w momencie łączenia przodu i tyłu metodą na trzy druty (3 needles bind off). 
Jeśli nie znasz tej techniki zobacz krótki filmik.

Składamy więc przód i tył ze sobą (muszą być na osobnych drutach) i trzecim drutem zamykamy jednocześnie po jednym oczku przodu i tyłu.
Ile oczek zamknąć? Tyle, żeby odpowiednio zwęzić body.
Jeśli np. uznasz że przód jest o 10 oczek za szeroki, to zamykasz 5 oczek (bo po drugiej stronie zrobimy to samo).

Następnie przerabiamy oczka przodu do końca, odwracamy robótkę tak, żeby przed sobą mieć oczka tyłu i powtarzamy akcję z zamykaniem oczek. Dalej przerabiamy oczka tyłu i kończymy w miejscu, gdzie zamknęłyśmy oczka pierwszego boku. Od tego miejsca robimy w okrążeniach.
Uwaga – kolejne okrażenie będzie oczkami lewymi.

Rękaw kimonowy

Drugi sposób to mniej radykalne, stopniowe zwężanie, aby powstał rękaw lekko kimonowy. 

Łączymy więc przód i tył jak przy zwykłym łączeniu, ale bez dodawania oczek pod pachą. Zaznaczamy sobie za to miejsca łączenia przodu i tyłu markerami. Następnie robimy 1 okrążenie oczkami lewymi. W kolejnych “prawych” okrążeniach będziemy redukować oczka. 

Przerabiamy razem drugie i trzecie oczko za markerem oraz przedostatnie i przedprzedostatnie przed markerem czyli  (- 4 oczka) w każdym prawym okrążeniu. 

Redukcję powtarzamy tyle razy, aby uzyskać odpowiednią szerokość body.

I dalej prosto w dół. 

Jak poszerzyć sweter robiony od góry

Tu zadanie jest trochę łatwiejsze, ale uwaga – wiąże się z większą szerokością rękawa. 

Po prostu w momencie łączenia przodu i tyłu, pod pachą dodajemy więcej oczek. Nawet kilkanaście. A rękaw ostatecznie można potem szybciutko zwęzić redukując oczka. 

Ale o tym w kolejnym odcinku 🙂

Rękawy

Rękawy będziemy przerabiać w okrążeniach od góry.
W tym celu z brzegu 'dziury” na ręce nabieramy oczka, zaczynając od środka pachy. Jeśli przy łączeniu tyłu z przodem dodawałaś 4 oczka to wbijasz drut na środku, podnosisz i przerabiasz 2 oczka, a następnie z oczek brzegowych nabierasz oczka na resztę rękawa. Zazwyczaj robię to w sekwencji 4 oczka na 6 rzędów, ale tu mamy ścieg francuski, więc może się okazać, że lepiej będzie wyglądało 3 na 4. Brzmi to trochę skomplikowanie, więc może film z poprzedniego wyzwania pomoże

Kiedy nabierzesz oczka z brzegu, podnieś również te, które pozostały pod pachą, włóż sobie marker, żeby wiedzieć, gdzie jest początek okrążenia i lecimy dalej.

ps. Jeśli nie dodawałaś oczek pod pachą, masz łatwiej, bo tylko nabierasz oczka z brzegu, a marker powinnaś już mieć. Jeśli dodawałaś ich więcej niż 4 to dzielisz liczbę na pół i też zaczynasz od środka.

Zwężanie rękawa

Rękaw może być prosty i wtedy po prostu przerabiasz na zmianę okrążenie prawymi i okrążenie lewymi, aż do uzyskania odpowiedniej długości. Jeśli Twój rękaw nie jest zbyt szeroki może tak będzie najsensowniej.

Jeśli chcesz mieć taki standardowy, lekko zwężający się rękaw, to co 10-12 okrążeń zamykasz po dwa oczka po obu stronach markera – czyli przerabiasz 2 oczka na prawo, 2 oczka razem, oczka prawe aż dotrzesz do 4 oczek przed markerem, 2 oczka razem i 2 oczka na prawo. Przy ściegu francuskim nie robi większej różnicy kierunek zamykanych oczek.

Jeśli dziurę miałaś dużą, a niekoniecznie chcesz mieć szerokie rękawy, to albo nabierz mniej oczek z brzegu, albo częściej redukuj oczka (np. co 6 okrążeń)

ps. Letni sweterek nie musi mieć długich rękawów i super wygląda taki 3/4. Równie fajny będzie z krótkim rękawem.

I to chyba na tyle 🙂


Jedna odpowiedź do “Prosty letni sweterek na drutach

 1. Letni sweterek pisze:

  Teraz ja nie mogę się doczekać dalszej części letniego sweterka,wyjeżdżam w sobotę i nie wiem czy mam zabrać ze sobą zaczęty sweterek czy zostawić w domu i zrobić po powrocie za dwa tygodnie 🤔🤔☺️

  1. Kamila pisze:

   Zostaw w domu, ciąg dalszy pewnie nastąpi pewnie dopiero jak wrócisz.

 2. Iwona pisze:

  Zastanawiam się czy można robić tradycyjnie, czyli tylko oczka prawe. Mam włoczkę, która lepiej wygląda na oczkach prawych niż lewych. Czy boki dekoltu (które są robione sciegiem francuskim) nie będą się ciągnąć?

  1. Kamila pisze:

   Pewnie można. Ale radzę po pierwsze przerabiac oczko brzegowe normalnie (nie przekładać) i nie obiecuję czy dodawanie oczek w każdym rzędzie nie wyjdzie zbyt płasko. Ale kto nie ryzykuje… 😉

 3. Joanna pisze:

  Kiedy ciąg dalszy? Już nie mogę się doczekać!!!

  1. Kamila pisze:

   Postaram się jak najszybciej:)

 4. KATARZYNA ŚRODA pisze:

  SUPER, chyba się skuszę, brakuje mi robótki samochodowej a to będzie genialne, piękne w formie i prostocie 😀

  1. Kamila pisze:

   Zgadza się 😊 witam na pokładzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *