Szal 5K

Razem dziergamy Szal 5K

szal 5K kolory

Zaczynamy nową edycję wspólnego dziergania w odcinkach. Jeśli nie brałaś udziału w poprzednich i nie wiesz o co chodzi, to w skrócie – zabawa polega na tym, że co miesiąc tu na blogu pojawi się kolejny odcinek – zadanie. W poprzednich edycjach dziergałyśmy razem komin w odcinkach, mnóstwo mniejszych projektów z jednego motka, szal w pasy, ale też większe wyzwania – letni top, raglanowy sweter czy kolorowy kardigan. W tej edycji będziemy robić kolorowy szal, ale nie taki zwyczajny…

Szal 5K na czym to polega

Szal 5K swoją nazwę zawdzięcza 5 kolorom, które się w nim pojawią. Nie chcę od razu zdradzać za wiele, ale szal będzie miał 10 części i mniej więcej połowa z nich będzie neutralna, a pozostałe kolorowe. Każdy etap będzie dziergany innym ściegiem. Wykorzystamy w nim wiele technik zazwyczaj używanych przy dzierganiu chust, będziemy dziergać w różnych kierunkach, a ostateczny kształt będzie nieregularnym sześciokątem. Ten zamalowany fragment zrobimy jako pierwszy.

Od razu się przyznam, że na ten moment jeszcze nie mam gotowego prototypu, więc nie wiem dokładnie, ile włóczki będzie ostatecznie potrzebne.

Jako że szal jak to szal, będzie potem dość intensywnie eksploatowany, sugeruję włóczki skarpetkowe – one mają największą wytrzymałość. 

Jak zwykle zamysł zabawy jest taki, aby w pierwszym rzędzie wyrabiać zapasy, a szczególnie pojedyncze motki.

Co będzie potrzebne na szal 5K

włóczka skarpetkowa:

  • ok. 100 g koloru neutralnego, czyli takiego, który z każdym innym się dogada (szary, beż, granat, czarny)
  • 4 x po max 50 g włóczek w różnych kolorach 

Jeśli jednak wolisz mniej szalone projekty, możesz zrobić szal dwukolorowy, albo nawet jednolity, ale równie dobrze możesz każdą część zrobić w innym kolorze.

edit: Pytacie o układ kolorów, ale nie mogę zdradzić bo to odkryje całość, więc uchylę tylko odrobinkę tajemnicy. Po jednej stronie tego trójkąta będziemy robić kolorowe pasy, a po drugiej bazowe. Układ motków na zdjęciu nie jest przypadkowy 😉

druty na żyłce

jeśli wybierzesz typową włóczkę skarpetkową (400m/100g) to przygotuj sobie druty 3,5mm (grubsze niż do skarpetek),

przydasie

  • kilka markerów (fajnie jakby przynajmniej 3 były ruchome)
  • zapasową nitkę, żyłkę, albo drut do odkładania oczek, których nie przerabiamy w danym momencie
  • igłę do schowania końcówek nitek

Odcinek 1

Jak zacząć trójkątną chustę

Tak, tak – nasz szal będzie trochę szalony 🙂 I pierwszy etap faktycznie będziemy robić jak chustę. Najprostszą trójkątną, od środka podstawy.

Dlatego nawet jeśli dotąd nie robiłaś chust, za chwilę się nauczysz. Pokażę Ci;

  • łatwy sposób na to, aby początek był estetyczny i bez uskoku (z ang. garter tab)
  • jak zrobić grubszy i elegancki brzeg
  • jak dodawać oczka, aby uzyskać idealnie trójkątny kształt. 

Ja zaczynam od koloru neutralnego – czyli tego, którego mam najwięcej.

Ponieważ czasem łatwiej pokazać niż opisać, a na pewno łatwiej zobaczyć niż przeczytać i zrozumieć – zapraszam na krótki film.

O kolejnych odcinkach będę powiadamiać w naszej grupie na Fb – Na drutach po prostu oraz mailem do tych osób które zapiszą się do klubu.

Jeśli więc Cię tam jeszcze nie ma to najserdeczniej zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *