Porady robótkowe

Jak czytać schematy na druty?

chusta gail

Jak się człowiek czegoś nauczy i dojdzie do jakiejś wprawy, to zapomina, że na początku lekko nie było. A jest nawet takie powiedzenie:

Wszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwe.

Ostatnio coraz bardziej myślę nad tym, żeby dopracować w końcu kurs, do którego przymierzam się od dawna i zaczęłam zgłębiać szczegóły techniczne, oglądam różne poradniki, webinary. To co się powtarza praktycznie w każdym z nich to przypomnienie, że to co dla nas jest łatwe, nie musi być takie dla innych. Że czasem rzeczy, które my robimy rutynowo, dla innych mogą być czarną magią.
Sama zresztą się o tym przekonuję na co dzień.

To, a także komentarze pod wpisami poradnikowymi to potwierdzają.

Dlatego dziś na tapetę wzięłam temat schematów robótkowych. Jeśli więc nie wiesz

Jak się czyta schematy na druty

za chwilę Ci to wyjaśnię.

Schematy najczęściej spotkamy we wzorach ażurowych i warkoczowych.

Może dlatego, że jak już się je rozszyfruje, to jest po prostu łatwiej? Bardziej przejrzyście i ryzyko, że się coś pozajączkuje mniejsze?

Zatem do rzeczy – jak czytać schematy robótkowe, wyjaśnię na przykładzie bezpłatnego wzoru Raven

Pierwsza rzecz, to legenda, w której mamy wyjaśnione, co oznaczają poszczególne znaczki.

jak robić ze schematu

Na tym obrazku znaczki są opisane skrótami, ale one są wyjaśnione w opisie wzoru.

Tu co prawda po angielsku i o tym jak sobie z tym poradzić będzie (mam nadzieję wkrótce) szerzej w moim kursie. Teraz chodzi tylko o zasadę.

Skośne kreski zwykle oznaczają 2 oczka razem – kierunek jej pochylenia wskazuje, w którą stronę mają pochylać się zamykane oczka (szczegóły wyjaśniłam w tym wpisie).

Kółeczko to praktycznie zawsze narzut. Resztę trzeba sprawdzić na wszelki wypadek.

Druga rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to to, czy schemat pokazuje wszystkie rzędy, czy tylko nieparzyste – wystarczy spojrzeć na cyferki z boku. Jeśli idą po kolei – znaczy, że każdy rząd jest narysowany. Jeśli mamy tylko nieparzyste, to znaczy,  że w opisie musimy znaleźć jak przerabiać te parzyste.

Najczęściej znajdziemy taki zapis  – przerabiać jak się pojawiają, jak schodzą z drutu – oznacza to ni mniej nie więcej tylko to, żeby nad prawym oczkiem robić prawe, a nad lewym – lewe.

Jak robić ze schematu?

Patrząc na schemat powinniśmy sobie wyobrazić, że poniżej jest nasza robótka na lewym drucie i zaczynamy robić kolejny rząd – w taki sposób jak jest narysowany – czyli schemat czytamy od prawej do lewej (1 rząd).
W powyższym przykładzie mamy ponumerowane nie tylko rzędy, ale i oczka, wiec łatwiej to sobie wyobrazić (to niestety nie jest powszechna praktyka, ale zasada jest zawsze taka sama).

Na tym obrazku mamy jeszcze jeden istotny element – czerwoną ramkę. Jest to tzw powtórzenie wzoru (raport), a po angielsku pattern repeat. Oznacza to, że ten fragment powtarza się kilka razy. Czyli np mamy na drutach 49 oczek – przerabiamy najpierw 4 powtórzenia 12 oczek z ramki i dopiero oczko 13.
Czasem są wzory, w których ta ramka się pojawia w środku schematu – wówczas najpierw robimy oczka przed ramką, potem odpowiednią ilość powtórzeń ramki i na końcu te oczka, które są narysowane za ramką.

Kiedy robimy w rzędach, po przerobieniu wszystkich oczek musimy odwrócić robótkę i przerobić kolejny rząd – w naszym przykładzie każdy jest narysowany i dla ułatwienia numery parzyste stoją po lewej stronie – to dlatego, że te rzędy przerabiamy od lewej do prawej (nasza robótka jest teraz odwrócona).

Jeśli robimy na okrągło, to każdy rząd czytamy od prawej do lewej.

 

Mam nadzieję, że teraz wygląda to jaśniej? Przynajmniej dla takich prostych schematów.

Jak czytać schemat na chustę Gail?

To pytanie ciągle się pojawia. I przyznaję, że zupełnie mnie to nie dziwi.

Zasada niby jest taka sama jak przy prostych, ale dwie kwestie mogą budzić wątpliwości.

Pierwsza to to, że mamy dwa schematy – prawy i lewy i na każdym z nich pokazana jest tylko połowa chusty (choć kształt schematu sugeruje co innego), żółta kolumna wskazuje wirtualny środek chusty.
Robimy więc najpierw prawy schemat (right chart) a potem lewy (left chart). W jednym rzędzie.

Druga to to, że nie wszystkie oczka istnieją faktycznie. Puste kratki to nie są oczka – w tym miejscu nic nie ma – podobno dzięki temu schemat jest bardziej przejrzysty.

schemat na druty gail

Nie będę to wklejać całego opisu – można go pobrać tu Gail, ale w momencie rozpoczynania przerabiania schematów, na drucie mamy 4 oczka.

Aby więc przerobić pierwszy rząd zgodnie z wzorem, po przerobieniu 2 oczek brzegowych (których nie pokazano na schemacie), powinniśmy zrobić narzut z prawego schematu i zaraz po nim narzut z lewego schematu – czyli 2 narzuty obok siebie. Efektem jest potem duża dziura.

Dlatego ja, po pierwsze, aby tej dziury uniknąć, a po drugie, aby się nie poplątać z tym środkiem, zaczynam chustę z 5 oczkami na drucie i w miejscu żółtej kolumny, dodaję sobie rzeczywiste oczko środkowe. Robię więc tak:

prawy schemat – oczko środkowe – lewy schemat,

czyli w pierwszym rzędzie: 2 oczka brzegowe, narzut, oczko środkowe, narzut, 2 oczka brzegowe.

W tej chuście parzyste rzędy schematu robimy „jak schodzą” – zatem 2 rząd – 2 brzegowe, 3 lewe, 2 brzegowe (narzuty „schodzą” na lewo).

Następny czyli 3 rząd: 2 brzegowe, narzut, prawe, narzut (prawy schemat) – oczko środkowe – narzut, prawe, narzut (lewy schemat) i 2 brzegowe.

i tak dalej – pustych kratek nie widzimy 🙂

Ze środkowym oczkiem jest dużo łatwiej i moim zdaniem ładniej.

jak zrobić gail

 

 

Jedna odpowiedź do “Jak czytać schematy na druty?

  1. Katarzyna pisze:

    Dziękuję 🥰. Nareszcie pojęłam 🤩. Miałam problem z „pustymi kratkami” we wzorach.

    1. Kamila pisze:

      Polecam się😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *