Bezpłatne wzory, Porady robótkowe, Tutorial

Raglanowy sweter cz. 2

dekolt w raglanie

Dekolt w raglanie dzierganym od góry, szczególnie w takim prostym swetrze jak nasz, wcale nie musi być taki prosty. Dziś pokażę, jak zrobić podkrój dekoltu bez rzędów skróconych. To prosty sposób, aby dekolt w raglanie układał się lepiej, a tył był nieco wyżej niż przód. Dzięki temu cały sweterek będzie wygodniejszy. W dzisiejszym odcinku oddzielimy też rękawy i zaczniemy robić tzw. body swetra.

W pierwszej części zabawy pokazałam, jak połączyć oczka do przerabiania w okrążeniach i jak dodawać oczka na raglan przy pomocy narzutu. Jeśli nie widziałaś tego odcinka, znajdziesz go tutaj. Twoim zadaniem z pierwszego etapu było zrobić fragment od dekoltu albo do oczekiwanej głębokości pachy albo do preferowanej szerokości rękawa. Na marginesie dodam, że taki prosty zwyklak lepiej wygląda ciut luźniejszy, ale oczywiście pozostawiam to do Twojej decyzji.

W tym miejscu jednak pojawia się często problem. Albo pacha wypada zbyt szybko, albo rękaw ma już szerokość kimona, a obwód reszty jest nadal za wąski.

Jak z tego wybrnąć?

 1. Jeśli liczba oczek na rękaw daje już oczekiwaną szerokość, a do pachy masz jeszcze kawałek, możesz przerabiać raglan dalej, ale dodawać oczka tylko na przód i tył. Głębokości przybędzie, a szerokość rękawa się nie zmieni.
 2. Jeśli masz nieco więcej w obwodzie w okolicy biustu, to prawdopodobnie w momencie osiągnięcia odpowiedniej głębokości pachy, będziesz miała wciąż zbyt mały obwód korpusu swetra. Nie musisz jednak brnąć w raglan, ryzykując, że pacha wypadnie w talii. Pomoże za to dodanie kilku oczek pod pachą. To jednak zwiększy szerokość rękawa. Jeśli tego nie przewidujesz, to ratunki są dwa. Chwilę przed pachą przestań dodawać w raglanie oczka na rękaw (patrz pkt 1.), albo potem, robiąc rękaw, szybciej i częściej redukuj liczbę oczek (o tym będzie w kolejnym odcinku). Rękaw wtedy będzie szerszy na wysokości pachy, ale dość mocno zwężany

Zanim jednak pokażę, jak to zrobić, zatrzymajmy się na chwilę przy dekolcie.

Jak zrobić podkrój dekoltu w raglanie bez rzędów skróconych

W bardziej zaawansowanych wzorach podkrój dekoltu robi się na samym początku, najczęściej rzędami skróconymi. W naszym sweterku po pierwsze jest już na to trochę za późno, a poza tym to miał być prosty sweterek. Nie tylko z wyglądu, ale i w robocie, prawda? To jednak nie znaczy, że tak musi pozostać. Znaczy prosty pozostanie, ale dekolt „podkroimy”.

Napisałam w cudzysłowie, bo zaokrąglić naszego dekoltu, oczywiście już nie damy rady, ale ponieść tył – owszem. Efekt będzie bardzo podobny, a wykonanie dużo prostsze, niż modelowanie rzędami skróconymi. Zobacz sama.

Podsumujmy więc:

Po zakończeniu dodawania oczek na raglan przerabiamy tylko oczka tyłu. Kilka rzędów – tak, aby uzyskać „podkrój” odpowiedniej głębokości.

Sama zdecyduj, czy chcesz go zrobić, czy wolisz sweter najprostszy z prostych i przechodzimy do oddzielania rękawów.

Jak oddzielić rękawy w raglanie

Oddzielenie oczek na rękawy to sprawa zupełnie banalna. Po prostu przerabiając kolejne okrążenie, oczka rękawów odkładamy na zapasowy drut, żyłkę, kawałek nitki lub agrafkę dziewiarską. Jeśli linia raglanu była z jednego oczka – zostaje ono na korpusie. Jeśli z dwóch – jedno idzie na rękaw, drugie na korpus.

Co jednak pod pachą?

Jeśli wszystko nam wypada w tym miejscu, co trzeba, można od razu połączyć przód z tyłem.

Zwykle jednak lepiej wygląda, gdy dodamy kilka oczek pod pachą. Prawdę mówiąc, przeważnie po prostu trzeba to zrobić, żeby się lepiej układało.

Ile dodać oczek pod pachą?

Tu już się nie obędzie bez matematyki. Na szczęście kawałek swetra mamy udziergany, więc nie trzeba robić dodatkowej próbki ściegu. Możemy zmierzyć oczka, które już są. Przynajmniej pomiar będzie wiarygodny. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie często próbka sobie, a robótka sobie. Inna sprawa, że to nic dziwnego skoro próbkę robię w rzędach a dziergam w okrążeniach, no nie?

Najpierw jednak weź inny sweter o podobnej grubości i w odpowiednim rozmiarze i zmierz, ile ma szerokości na wysokości pach. Mierzymy na płasko oczywiście.

Teraz zmierz, ile w tym momencie ma przód Twojego raglanowego sweterka i zapisz, ile centymetrów brakuje.

Kolejny krok to przeliczenie centymetrów na oczka. Policz więc, ile oczek wchodzi na 1 cm i przelicz, ile oczek trzeba dodać, aby uzupełnić niedobór.
na wszelki wypadek pokazuję 🙂

Po odłożeniu oczek rękawa, zanim połączysz tył z przodem, dodaj „w powietrzu” te brakujące oczka. Gdybyśmy robiły osobno przód i tył, to po każdej stronie wypadałaby połowa oczek. Ponieważ jednak będziemy robić w okrążeniach, to pod każdą pachą dodaj tyle oczek, ile wyszło z obliczeń.

Dalej lecimy już prosto do dołu, do takiej długości jakiej potrzebujesz.

Na koniec jeszcze dwie uwagi.

Moim zdaniem taki zupełnie prosty sweterek nie powinien być zbyt długi, bo traci swój urok. Uważam, że niezależnie od figury, najlepiej wygląda, gdy kończy się na wysokości bioder. No chyba że robisz luźny i chcesz mieć prawdziwy oversize, czyli sweter – worek, namiot, czy jak go tam nazwać.

Po drugie, jeśli zrobisz gładkim ściegiem do końca, dół będzie się rolował. Ma to swój urok. Jeśli jednak tego nie chcesz, odpowiednio wcześniej zrób ścieg, który się nie roluje. Ściągacz, ryż czy parę rzędów na zmianę oczkami prawymi i lewymi.

I jeszcze kwestia zamykania oczek – nie rób tego zbyt ścisło. Jeśli masz takie tendencje możesz wziąć do zamykania grubszy drut, albo spróbować zamykać z narzutem.

W kolejnym odcinku pokażę, jak zacząć rękawy i jak uniknąć dziurek w miejscu połączenia oraz jak je zwężać. A jeśli Ty masz ochotę pochwalić się swoimi postępami w naszej fejsowej Grupie, czy instagramie to oznacz post #raglanotulove

Sweter na miarę – kurs

Jeśli masz ochotę bardziej zgłębić tajniki raglanu, mam dobrą wiadomość. Kurs nad którym pracuję jest już na półmetku. Opowiem w nim o kształtowaniu dekoltu, o obliczeniach dla dowolnego rozmiaru. Pokażę więcej sposobów dodawania oczek, które same w sobie będą ozdobą linii raglanu i jeszcze kilka ciekawostek.

Na liście zainteresowanych jest już sporo osób. Tylko one mają szansę wziąć udział w tworzeniu kursu, aby był jak najlepiej dopasowany do potrzeb i oczekiwań. Pierwsze też będą wiedziały, co i jak 🙂

Będzie na przykład taki dekolt w raglanie

dekolt rzedy skrocone

Chcesz do nich dołączyć? Zapraszam 🙂

Jedna odpowiedź do “Raglanowy sweter cz. 2

 1. Basia pisze:

  Kamilo, bardzo dziękuję za 2 część kursu, muszę wypróbować ten sposób, który pokazujesz z dekoltem, w życiu bym nie wpadła, że tak można.Jestem bardzo wdzięczna, że robisz dla nas te filmiki i super tłumaczysz. Czekam na kolejne 🙂

  1. Kamila pisze:

   Dzięki 😊 ja ten sposób też poznałam niedawno też bym sama nie wpadła, więc musiałam go Wam pokazać, bo jest przecież genialny w swej prostocie 😊
   Miłego dziergania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *