Bezpłatne wzory, Tutorial

Kolorowy kardigan cz. 2 – boki tyłu i przody

kolorowy kardigan przody

Duże zadanie łatwiej wykonać, kiedy podzieli się je na mniejsze kawałki. Małe elementy szybciej się robi, nie ma nudy, nie ma obracania wielkiej płachty dzianiny, a na koniec zostaje składanie puzzli i podziwianie efektu 🙂 Tak właśnie powstaje nasz kolorowy kardigan z resztek włóczki. Przypomnę – będzie to oversizowy, czyli lekko przyduży, będzie miał opadające ramiona – ot taki prosty kardigan dziergany w elementach, które na koniec będziemy łączyć szydełkiem. Nie będzie zszywania!

Pierwszym elementem – na rozgrzewkę – był środkowy panel tyłu. Bardzo prosty, bo to po prostu długi pasek, złożony z kolorowych pasów (zajrzyj do poprzedniego wpisu po szczegóły).

pasek w paski - tyl. cz.1

Dziś dorobimy mu boczne elementy, aby powstał cały tył.

Będzie nieco atrakcji na początku, bo pokażę Ci jak zrobić opadające ramiona rzędami skróconymi. Będą to niemieckie rzędy skrócone.

W tych elementach możesz już puścić wodze fantazji:

  • dopasować to, co powstaje do posiadanych resztek,
  • zrobić równe paski i paseczki, albo nierówne 🙂
  • zrobić oba boki jednakowe, albo każdy inny.

Moje tyły wyglądają tak:

kolorowy kardigan z dundagi tyl opadające ramiona

Ten po lewej stronie to większe bloki jednym kolorem przekładane paskami innego i co kilkanaście centymetrów zmiana koloru.
Ten po prawej to dwa kolory i zmiana nitki co dwa rzędy.

Opadające ramiona rzędami skróconymi

Niewtajemniczonym najpierw wyjaśnię, na czym polegają rzędy skrócone. Chodzi w nich o to, że nie przerabia się wszystkich oczek w danym rzędzie. Nie docieramy do ostatniego oczka, tylko w pewnym momencie odwracamy robótkę, pozostawiając te kilka oczek nieprzerobionych. Jeśli powtórzymy to kilka razy, zamiast prostokąta, powstanie nam trójkąt.

opadajace ramiona rzedami skroconymi german short rows

Cała sztuka polega jednak na tym, aby w miejscu nawrotu nie powstawała dziurka i na to jest kilka sposobów.
Ja wybrałam niemieckie rzędy skrócone, bo moim zdaniem na gładkim ściegu wyglądają najlepiej. Jak się je robi?

Po odwróceniu robótki, pierwsze oczko z lewego drutu przekładamy na prawy i wywijamy je tak, aby pokazały się obie nóżki. Będzie wyglądało, jakby było podwójne, stąd w angielskich opisach można się spotkać z określeniem make double stitch (mds) – zrób podwójne oczko (więcej o rozumieniu angielskich opisów znajdziesz w kursie Angielski dla dziewiarek). POzostałe oczka przerabiamy normalnie.

Później, kiedy wykonamy całą serię nawrotów, te podwójne (wywinięte) oczka przerabia się jako jedno. Wszystkie w jednym rzędzie. Dzięki temu tego miejsca prawie nie widać. Nagrałam filmik (przepraszam za uciekającą ostrość), bo wiem, że jak się zobaczy to wszystko staje się prostsze 🙂

Lewy tył

Nabieramy 60 oczek. Etap rzędów skróconych proponuję robić jednym kolorem.

  • 1 rząd: przerabiamy wszystkie oczka na lewo.
  • 2 rząd: przerabiamy na prawo 56 oczek – 4 zostają nieprzerobione – odwracamy robótkę.
  • 3 rząd: wywijamy pierwsze oczko, a pozostałe przerabiamy na lewo.
  • 4 rząd: przerabiamy na prawo, aż zostaną 3 oczka przed tym wywinętym i odwracamy robótkę.
  • Powtarzamy rzędy 3 i 4 ile razy się da

Pełny rząd: przerabiamy wszystkie oczka, podłapując te wywnięte od przodu (wbij drut w obie nóżki na raz – jak na filmie)

Skos ramienia mamy gotowy.

Dalej przerabiamy prosto ok. 60 rzędów (tu już układ kolorów/pasków pozostawiam do Twojej decyzji).

Ten etap określi nam szerokość rękawa. Jeśli więc chcesz mieć luźne, możesz zrobić kilka rzędów więcej, jeśli bardziej dopasowane – mniej.

Teraz czas na podkrój pachy – będziemy przerabiać dwa oczka razem skierowane w prawą stronę. Jeśli nie pamiętasz, jak to się robi, zajrzyj do wpisu dodawanie i odejmowanie oczek (klik).

W lewym rzędzie zamknij 5 pierwszych oczek, a pozostałe przerób na lewo.

W kolejnym rzędzie przerabiaj na prawo, aż na drucie zostaną 4 oczka, przerób dwa razem na prawo (k2 tog), a ostatnie 2 na prawo.

Lewy rząd przerób normalnie wszystkie oczka.

Powtórz to redukowanie w sumie 5 razy.

Dalej już prosto tak długo, aby dłuższa krawędź tego elementu miała tyle samo rzędów, co pierwszy element tyłu.

Prawy tył

Ogólnie będziemy robić tak samo, ale ponieważ musimy uzyskać odbicie lustrzane, to nawroty na ramieniu i podkrój przy rękawie będą po drugiej stronie.

Zatem nabieramy 60 oczek, przerabiamy 1 rząd lewych i 1 rząd prawych, bo nawroty będziemy robić w lewych rzędach. Zasada jest dokładnie ta sama jak powyżej, tylko wywijamy oczka na prawej stronie. W rzędzie w którym będzie ponownie przerabiać wszystkie, podwójne lewe oczka łapiemy wbijając drut od tyłu. W filmie widać oba strony.

Po zrobieniu ramienia i przerobieniu odpowiedniej liczby rzędów, podkrój rękawa zrobimy w prawym rzędzie – zamkniemy więc 5 oczek na początku, a pozostałe przerobimy na prawo. Tu uwaga, dla ułatwienia redukcję będziemy robić też w prawym rzędzie. Czyli lewy rząd przerabiamy jak leci, a w kolejnym prawym przerabiamy 2 pierwsze oczka na prawo, a 2 kolejne razem – też na prawo, tym razem kierując je w lewo (ssk). Powtarzamy redukcję 5 razy i dalej prosto w dół.

A kiedy zrobisz te elementy i nie będziesz mogła doczekać się kolejnego odcinka – przejdź na drugą stronę 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *