Jeden motek, Tutorial

9 technik dziewiarskich i opaska na głowę

Opaska na głowę nie jest zbyt skomplikowaną robótką. Często to od niej zaczyna się przygoda wielu dziewiarek. Ta, którą przygotowałam dla Was na marzec nie jest taka całkiem zwyczajna, bo postanowiłam przy okazji pokazać kilka przydatnych technik.

Dlatego nawet, jeśli nie nosisz opasek, zachęcam do poćwiczenia różnych sposobów dodawania oczek, odejmowania ich oraz wypróbowanie, jak się robi potrójny warkocz na drutach bez drutów pomocniczych. Zajmie to kilka minut, bo oczek jest tyle, co nic.

Sama opaska też nie będzie taka całkiem prosta. Jest węższa z tyłu, żeby nie podnosiła włosów albo nie podjeżdżała do góry za mocno, gdy będzie założona na włosy, za to czoło będzie zakrywać w całości. Moim zdaniem na taką zdradliwą pogodę, jaka jest teraz, warto ją mieć w kieszeni. Nie zajmuje dużo miejsca, a zatoki i uszy ochroni w razie nagłego ochłodzenia, czy wiatru.

Zdjęcie gotowej będzie jak zrobię

opaska na drutach warkocze

Opaska będzie robiona od środka z tyłu i będzie się stopniowo poszerzać, tak aby na tyle było jej jak najmniej, ale dała radę zasłonić uszy, a przez czoło przeszła w pełnej szerokości.

Przez jej środek przebiega potrójny warkocz, a po jego obu stronach grubsza linia z prawych oczek. Wykombinowałam więc taki wzór, że przy okazji pokażę Ci aż

9 przydatnych technik dziewiarskich:

Przy okazji mała powtórka z angielskiego (skróty w nawiasach) – niech się utrwala 🙂

 • jak zrobić bardziej puchaty ściągacz (to już kiedyś było, ale nie zaszkodzi przypomnieć)
 • jak zrobić trzy oczka z jednego (angielski skrót – k, yo, k)
 • jak zrobić dwa oczka w jednym (kfb)
 • jak dodać oczka z nitki poprzecznej skierowane w prawo i w lewo (m1r, m1l)
 • jak zrobić potrójny warkocz na drutach (obejrzyj do końca)
 • jak ujmować oczka, żeby pochylały się w prawo lub w lewo (k2tog, ssk)
 • jak z trzech oczek zrobić jedno (k 3tog, cdd) — to w sumie dwie techniki 😉
 • jak na drutach zrobić dziurkę na guzik
 • jak zamknąć oczka w robótce

Dodawanie oczek, zwężanie robótki, warkocz na drutach – film

Tym razem najpierw zapraszam do obejrzenia filmu, w którym pokazuję wszystkie wspomniane techniki, a pod spodem znajdziesz opis wykonania. Pewne rzeczy lepiej najpierw zobaczyć, bo potem łatwiej je sobie wyobrazić czytając.

Jak zrobić poszerzaną opaskę na głowę

Nabierz 13 oczek

I etap – ściągacz

 • 1 rząd: pierwsze oczko przełóż bez przerabiania (o. brzegowe), [2 lewe, 1 prawe] powtórz x3, 3 lewe
 • 2 rząd – tak jak schodzą z drutu czyli : o.brzeg. [2 prawe, 1 lewe] x3, 3 prawe
 • te dwa rzędy powtarzaj ok. 3 cm

II etap – ozdobna linia na bokach

Pierwsze i ostatnie oczko prawe w 1 rzędzie przerabiaj wbijając drut w oczko poniżej. Środkowe jak uważasz. Powtarzaj ok. 3 cm.

Dalej zmiany będą dotyczyły tylko środkowego oczka, zatem resztę przerabiaj jak dotychczas.

III etap – poszerzamy opaskę

 • Jak z jednego oczka zrobić trzy 

W środkowym prawym zacznij tak, jakby to miało być zwyczajne prawe oczko, ale po przerobieniu nie zdejmuj go od razu z lewego drutu, tylko zrób narzut i jeszcze jedno prawe oczko. Wszystko w tym jednym oczku. W ten sposób po zdjęciu masz trzy zamiast jednego. Przerób potem 3 rzędy tak, jak wychodzą.

 • Jak z jednego oczka zrobić dwa – czyli przerabiamy obie “nóżki” oczka (kfb)

Do warkocza potrzebne nam będzie 6 oczek, zatem teraz rozmnożymy jedno, a za chwilę dodamy dwa po bokach. Środkowe oczko przerób najpierw normalnie, ale nie przekładaj go od razu, tylko przerób je drugi raz, tym razem z przedniej nitki.  Przerób 3 rzędy jak schodzą.

 • Dodajemy oczka z poprzecznej nitki

Kiedy w kolejnym rzędzie dotrzesz do czterech prawych oczek, z których za chwilę powstanie warkocz, wbij lewy drut pod poprzeczną nitkę między oczkami od tyłu, a potem przerób powstałe w ten sposób “oczko” przekręcając, czyli od przedniej nitki (m1r). Przerób 4 oczka na prawo. Wbij lewy drut w poprzednią nitkę między oczkami od przodu, a powstałe oczko przerób przekręcając, czyli tym razem od tylnej nitki (m1l).
W ten sposób mamy na środku 6 oczek na warkocz, a Ty znasz już trzy metody dodawania oczek.

Przerób więc lewy rząd i zaczynamy zaplatać.

VI etap warkocz na drutach

 • Zaplatamy warkocz w lewo – gdy dotrzesz do tych 6 oczek na warkocz, omiń pierwsze 2 oczka prawe (ale nie zdejmuj ich z lewego drutu) i wbijając drut od tyłu robótki, przerób na prawo 2 kolejne oczka także nie zdejmując ich z drutu. Wysuń delikatnie lewy drut ze wszystkich czterech oczek i włóż na niego z powrotem te dwa ominięte oczka i teraz je przerób na prawo – pierwsze zaplatanie za Tobą. Na filmie pokazuję też nieco prostszy, choć wymagający więcej delikatności sposób.
 • Przerób rząd lewy.
 • Zaplatamy warkocz w prawo – pierwsze dwa oczka przerób zwyczajnie na prawo, pozostałe cztery przełóż na prawy drut bez przerabiania. Wbij od tyłu robótki lewy drut w 2 pierwsze przełożone oczka, wysuń delikatnie prawy drut ze wszystkich oczek. Te które zostały luzem, przy jego pomocy nałóż od przodu na lewy drut. W ten sposób zamieniliśmy ich kolejność. Przerób teraz wszystkie cztery oczka na prawo. Warkocz zapleciony. Przerób rząd lewy i od pleciemy od nowa. 

Ten etap będziesz powtarzać, aby uzyskać odpowiednią długość opaski. Na obrazku widzisz, jak to będzie wyglądało.

VII etap – zwężamy opaskę – redukcja oczek

Będziemy teraz zmniejszać liczbę oczek na brzegach warkocza, czyli z dwóch oczek robić jedno.
Pierwsze dwa przerabiamy razem na prawo – dzięki temu ułożą się w lewo (k2 tog). Dwa ostatnie najpierw musimy odwrócić, żeby po przerobieniu pochylały się w prawo. W tym celu przełóż dwa oczka na prawy drut (bez przerabiania) i z powrotem na lewy, ale obracając oczka. Teraz przerób je razem, ale wbij drut od przodu drugiego oczka (ssk). 3 kolejne rzędy prosto.

W kolejnym etapie musimy pozbyć się jednego oczka, zatem dwa oczka środkowe przerabiamy razem – metoda jedna z powyższych do wyboru. 3 rzędy prosto.

Wreszcie z trzech oczek musimy zrobić jedno. Można po prostu przerobić trzy razem, ale ładniej będzie wyglądało kiedy środkowe oczko będzie na wierzchu (cdd). Zatem:

 • dwa pierwsze oczka przekładamy na prawy drut, a potem z powrotem na lewy odwracając
 • wbijamy prawy drut od przodu drugiego oczka i ponownie oba razem przekładamy na prawy drut (tym razem odwrócone, nadal ich nie przerabiamy)
 • przerabiamy trzecie oczko na prawo i nad nim przeciągamy oba przełożone. 

Teraz pozostaje tylko powtórzyć etap II i I z początku i zszyć oba brzegi.

Jeśli przesadziłaś z długością i przez to opaska jest zbyt luźna, na filmie pokazuję jak pod koniec zrobić dziurkę na guzik. Wtedy zamiast zszywać oba brzegi, na tym bez dziurki przyszyj guzik i już.

Jeśli chcesz ich poznać więcej angielskich zwrotów i nauczyć się “czytać” całe opisy, to zapraszam na kurs.
I nie, nie trzeba znać “codziennego” angielskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *