Jeden motek, Tutorial

Proste mitenki z warkoczem

mitenki warkocze

Mitenki, czyli rękawiczki bez palców, większości z nas kojarzą się z robótką na kilku drutach skarpetkowych, ewentualnie techniką magicloop. Tymczasem spokojnie można je zrobić na płasko i poradzisz sobie z nimi nawet wtedy, jeśli umiesz “tylko prawe i lewe”. Serio! Mitenki z warkoczem bez dziewiarskich wygibasów są w zasięgu rąk 😉

Początkującym osobom często wydaje się, że takie rzeczy wymagają wyższego poziomu wtajemniczenia. Tymczasem jeśli umiesz robić oczka prawe i lewe, to umiesz wszystko, co potrzebne. Cała reszta to tylko wariacje tych dwóch oczek. Mogę się ewentualnie zgodzić z tym, że technika dziergania wymaga trochę wprawy i faktycznie, ogarnianie kilku drutów na raz na początku może być trudne. Z drugiej strony znam osoby, które o tym nie wiedziały i śmigały, aż miło 🙂

Dziś jednak pokażę Ci, jak zrobić proste mitenki na płasko, czyli używając dwóch zwykłych drutów i dziergając w rzędach. Powstanie prostokąt i będzie mu trzeba tylko zszyć dwa boki, zostawiając dziurę na kciuk.

Żeby nie było nudno, ozdobimy je warkoczem. Będzie komplet do opaski z zeszłego miesiąca

Opis wykonania mitenek może wydawać się skomplikowany więc tym razem najpierw zapraszam na film. Po obejrzeniu wszystko będzie jasne.

Jak zrobić proste mitenki z warkoczem

Nabieramy na drut 18 oczek pozostawiając dość długi ogonek – ok. 30 cm.

rząd startowy: oczko brzegowe (czyli przełóż bez przerabiania), 2 oczka prawe, 1 lewe, 2 prawe, 6 lewych, 2 prawe, 1 lewe, 3 prawe.

1 rząd: o.brzeg. 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 2 lewe, 6 prawych, 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 3 lewe.

2 rząd i wszystkie następne parzyste (czyli te od lewej strony) przerabiaj tak jak schodzą z drutu, czyli nad lewymi lewe, nad prawymi prawe. 

3 rząd: o. brzeg. 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 2 lewe, 4 pierwsze oczka warkocza skrzyżuj w lewo (2 oczka przełóż bez przerabiania,  dwa kolejne oczka przerób na prawo, lewym drutem od przodu robótki wbij się w 2 przełożone oczka, delikatnie wysuń prawy drut z dwóch przerobionych oczek i przełóż je ponownie na prawy drut, tak aby te przekładane pozostały na lewym drucie i przerób je na prawo), 2 ostatnie oczka warkocza przerób na prawo, 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 3 lewe.

5 rząd: o. brzeg. 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 2 lewe, 2 pierwsze oczka warkocza przerób na prawo, 4 kolejne skrzyżuj w prawo (przełóż wszystkie 4 oczka bez przerabiania, lewym drutem od tyłu robótki wbij się w dwa pierwsze z przełożonych oczek, wysuń ostrożnie prawy drut i złap na niego od przodu robótki 2 wolne oczka. Teraz te dwa oczka włóż na lewy drut), 2 lewe, 1 prawe wbijane rząd niżej, 3 lewe.

Te 6 rzędów powtarzaj tak długo, aż warkoczowy pasek obejmie Twoje palce.

Zamknij oczka, ale nie ucinaj nitki.

Druga część mitenki – nadgarstek

Teraz nabierzemy oczka z dłuższego brzegu warkocza i będziemy robić w poprzek. 

Standardowo robi się to z gęstością 3 oczka na 4 rzędy.
Ponieważ radziłam nie przerabiać pierwszego oczka, na brzegu mamy takie jakby duże oczka “łańcuszka”. Jedno ogniwko odpowiada dwóm rzędom.
Dlatego w jedno będziemy się wbijać raz, a w drugie dwukrotnie – raz za tylną nitkę, raz za przednią. W efekcie na dwóch ogniwach łańcuszka (= 4 rzędach) nabierzemy 3 oczka.

jak dobrac oczka z brzegu

Tę część będziemy robić ściegiem gładkim, czyli rzędy po prawej prawymi, rzędy po lewej, lewymi. Gdyby się okazało, że obwód jednak wychodzi za luźno, to możesz całość zrobić ściągaczem, albo nabrać oczka z mniejszą częstotliwością, np. 2 ogniwka po jednym, a dopiero w trzecim podwójnie.

Robimy tak długo, aż prostokąt będzie miał odpowiednią wysokość. Sama zdecyduj, czy chcesz mieć króciutkie jak ja, czy takie aż za łokieć. Ostatnie kilka rzędów można zrobić ściągaczem, żeby się nie rolowały. Chociaż… rolujące też są fajne.

Na koniec oczywiście zamknij oczka i utnij nitkę pozostawiając odcinek wystarczający na zszycie boku (dwukrotna długość powinna wystarczyć). 

Jak zszyć mitenki robione na płasko

Najpierw zszyjemy dwa brzegi warkocza – ogonkiem pozostawionym przy nabieraniu oczek.

Długi brzeg zszywamy zaczynając od góry, nitką która została po zamknięciu oczek, w kierunku kciuka. Oczywiście nie do końca – pamiętaj o pozostawieniu dziurki.

Pochowaj nitki i od razu zabieraj się za drugą mitenkę, bo inaczej dopadnie Cię klątwa 🙂

Mitenki z warkoczem bezszwowo

Jeśli Twój wewnętrzny perfekcjonista będzie się krzywił na widok bocznego szwu, albo Twoja ambicja podgryza Cię wiadomo w co, możesz po nabraniu oczek z boku warkocza i przerobieniu kilku centymetrów na dziurkę na kciuk, zamknąć robótkę w kółko i dalej przerabiać w okrążeniach.

Ewentualnie zapraszam na większe wyzwanie, bo mitenki w okrążeniach z dodatkowym kciukiem, robiłyśmy w poprzedniej edycji zabawy.

mitenki na okrągło bezszwowo

Wstyd się przyznać, ale nadal nie podmieniłam filmów i ciągle na nich widać te beznadziejne reklamy. Tym niemniej – zapraszam 🙂

zobacz film >> mitenki na drutach skarpetkowych

zobacz film >> mitenki na drutach z żyłką metodą magicloop

Jeśli nie chcesz przegapić nowych odcinków zabawy, zostaw mi swój adres mailowy – napiszę jak tylko się pojawią 🙂

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *