Bezpłatne wzory, Tutorial, ubrania

Szal narzutka kamizelka na drutach

szal narzutka na drutach

Czy da się z szalika zrobić sweterek? Dosłownie może nie, ale…kamizelkę albo szal – narzutkę? Zobaczymy 🙂
Dzisiejsza propozycja to odgrzany pomysł sprzed lat. Zrobiłam do jakieś 15 lat temu. Przy okazji przemeblowania odkryłam go na dnie szafy i pomyślałam, że na aktualną pogodę nada się świetnie, ale może też uratować Wasze niedokończone szale z ubiegłorocznego wyzwania. Bo wystarczy je tylko odrobinkę stuningować

szal narzutka caly

Takim szalem można tradycyjnie okryć plecy i oczywiście zamotać go na szyi. Jeśli jednak zorganizujemy zapięcie w odpowiednim miejscu będzie można sprytnie spiąć jego końce i sprawić, że szal będzie wyglądał, jak coś pomiędzy kamizelką a bolerkiem. To też pomysł jak spiąć szal, żeby nie przeszkadzał z przodu i nie spadał z ramion. Będzie wtedy nie tylko ciepło, ale i całkiem elegancko.

A wykonanie jest bardzo proste.

Szal narzutka na drutach – jak zrobić?

Magia tego rozwiązania polega na tym, że robiąc całkiem prosty szal, na jednym końcu musimy zrobić dziurki, a na drugim przyszyć guziki.  Jeśli masz już gotowy szal również możesz w miejscu przyszywania guzików i dziurek przyszyć zatrzaski, a guziki tylko na wierzch, jako atrapę zapięcia.

Nie ma większego znaczenia jakim ściegiem go zrobisz, choć dobrze, żeby miał coś na kształt ściągacza na końcach. Dzięki temu po spięciu go z tyłu, będzie wyglądał naprawdę jak sweterek. Ciekawy efekt da też taki wzór jak w moim – czyli warkocz, albo inny akcent po jednej stronie, wtedy spięty będzie przypominał sweter z ozdobną plisą “zapięciem”.

szal narzutka na drutach

Szal nie powinien też być za długi ani za krótki, ale to już będzie trzeba przymierzać.

Mój ma szerokość 40 cm + 3 cm plisy ściągaczowej. Węższy może się unosić na ramionach, a jeśli chcesz szerszy, to wybierz raczej wiotką włóczkę, gdyż w okolicy łokci może się spiętrzać. Nie rób też zbyt ścisło. Gotowy szal nie powinien zbyt sztywny, ale też nie całkiem szmatka.

Mój szal zrobiony jest z włóczki wełnianej z akrylem (po 50%) o grubości 400m/100g na drutach 3,5 i waży ok. 200 g. Jeśli więc nie planujesz włóczkożernego ściegu, powinny więc wystarczyć dwa sklepowe motki. 

Druty dopasuj do włóczki (na metce zwykle jest sugerowany rozmiar).

Wybierz taką włóczkę, która będzie grzała, czyli dobrze, by miała choć trochę wełny w sobie. Myślę, że świetnie sprawdzi się też alpaka, bo jest sprężysta i cieplutka.

Wykonanie szala narzutki z zapięciem

Rozpoczynamy od nabrania oczek (ja mam 100) i zrobienia ok. 10 cm ściągaczem 2×2. Możesz też zrobić inny (zobacz nietypowe ścigacze).

Potem zdecyduj, czy będziesz robić całość jednym ściegiem, czy tak jak ja, po jednej stronie coś pozaplatasz – o tym jak robić warkocze na drutach opowiadałam już wcześniej przy okazji poduszek.

W moim szalu ścieg główny to podwójny ryż:

 • 2 rzędy przerabiasz 1 prawe, 1 lewe, a potem
 • 2 rzędy odwrotnie – 2 lewe, 2 prawe.

Warkoczyk robiłam z głowy, więc chwilowo nie podzielę się schematem.

Tradycyjnie pierwsze oczko przekładamy bez przerabiania.

Szal ma ok. 145 cm długości. Najlepiej, aby tylne zapięcie wypadało w okolicy paska od spodni. Manekin nie ma rąk i jest ode mnie szczuplejszy, więc nie do konca to się układa, ale zapięte ma być tak:

szal narzutka zapiety

Kończymy również ściągaczem – takim samym jak na początku i tu trzeba zrobić dwie dziurki na guziki. Pierwszą ok. 3 cm od brzegu, drugą w odstępie ok. 5 cm.

Jak się robi dziurkę na drutach pokazywałam przy okazji opaski z warkoczem, więc wklejam ten moment. Tu też pokazywałam warkocze, więc jeśli chcesz przypomnieć sobie, jak się je plecie, to obejrzyj filmik od początku 🙂

Guziki przyszywamy na początkowym ściągaczu na prawej stronie. Popatrz na pierwsze zdjęcie – tam widać jak to ma wyglądać na gotowo.

Ja dorobiłam sobie jeszcze w poprzek plisę ściągaczową, ale nie jest ona konieczna, jeśli robisz ściegiem który się nie zwija. Oczka nabierałam w sekwencji 3 oczka na 4 rzędy. Jedno oczko wbijając drut przez obie nitki, a potem po jednym w każdej.

jak dobrac oczka z brzegu

Na tej plisie zrobiłam też dziurkę na guzik przedni, ale to się sprawdzi tylko wtedy, jak nie zamierzasz nosić szala tradycyjnie. W zamotanym dziurka może wypadać w widocznym miejscu.

Jak Cię podoba taki szal narzutka?

Jeśli zrobisz i zechcesz się podzielić zdjęciem, to zapraszam do fejsbukowej grupy Na drutach po prostu 🙂

 1. Mirela pisze:

  Super pomysł. W sam raz ocieplacz do pracy.

 2. aśka pisze:

  Rewelacja!!!

 3. Elżbieta pisze:

  Super pomysł. Skuszę się i sobie wydziergam. Dziękuję bardzo. 🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *