Podwójnie ciepła czapka dwuwarstwowa

with Brak komentarzy

Ciepła czapka z wełny, która nie gryzie i nie przewiewa? To jest możliwe!
Dziś pokażę Ci jak zrobić na drutach prostą czapkę, która nie tylko chroni przed zimnem i wiatrem, ale też grzeje. Dasz radę ją nosić nawet jeśli nie lubisz drapiących włóczek.

Podejrzewam, że wielu z Was, po zeszłorocznym wyzwaniu szalowym zostało przynajmniej trochę cieniowanej wełny, albo nawet cała, jeśli koncepcja szala nie zagrała. Luna i inne Dundagi, które polecałam rok temu, są bardzo ciepłe, ale cóż… nieco szorstkie w obyciu. Pranie tę włóczkę nieco zmiękcza, ale nadal jest to prawdziwa wełna, więc co bardziej wrażliwe osoby po prostu gryzie.
Dobra wiadomość jest taka, że do tego da się przyzwyczaić. Słowo! 

Dziergane czapki z włóczki mają jeszcze jeden spory minus. Nawet jeśli nie gryzą, a wełna sama w sobie jest ciepła to między oczkami często hula wiatr. W sumie dotyczy to chyba większości dzierganych czapek, co nie? 

Co zrobić, żeby czapka nie przewiewała?

Sposobów na wyeliminowanie tej przypadłości znam przynajmniej trzy: 

 • zrobić czapkę wywijaną, bo otok, ma szanse wypełnić dziurki i w ten sposób da dodatkową warstwę izolacyjną. 
 • czapkę z wełny można zrobić ciut większą i lekko sfilcować – to też zmniejszy przestrzenie między oczkami,
 • naprawdę ciepła będzie czapka dwuwarstwowa, na zewnątrz wełniana, od środka milutka.

Oczywiście można jeszcze czapkę podszyć polarem, albo bawełną, ale na tym blogu dziergamy 😉

Dziś więc chcę zaproponować Ci upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu, a mianowicie docieplić czapkę i pozbyć się gryzienia. 

Jak zwykle będzie krótki opis i film z instrukcją.

dwuwarstwowa czapla z welny

Czapka dwuwarstwowa na drutach

Jeśli wierzchnią warstwę zrobisz z wełny, a wewnętrzną z jakiejś milusiej włóczki, to zyskasz ładną, ciepłą czapkę, która nie jest przewiewna i nie gryzie. Same plusy, prawda?

Pod warunkiem, że włóczką na podszewkę nie będzie akryl, bo wtedy wszystkie zalety wełny diabli wezmą. Jeśli masz wrażliwą skórę wybierz merino, bawełnę, albo ich mieszanki. Są mięciutkie, naturalne i nie drapią.

Jeśli nie masz problemu z szorstkością wełny, a lubisz kolorowe czapki, możesz zrobić obie warstwy z takiej cieniowanej. Wtedy tak naprawdę będziesz mieć dwie czapki w jednej, bo kolory w każdej warstwie ułożą się pewnie inaczej.

To co zaczynamy?

Potrzebne będą:

 • włóczka na wierzch (50g powinno wystarczyć)
 • włóczka na wewnętrzną warstwę – podobnej grubości co wierzchnia lub odrobinkę cieńsza
 • druty na żyłce o małym obwodzie (40cm) albo druty skarpetkowe, ewentualnie druty na długiej żyłce do robienia metodą magic loop (pokażę na filmie jak). Rozmiar drutów trzeba dobrać do włóczki – ja do naszej szalowej wełny wzięłam 3,5 mm. Na podszewkę ewentualnie mogą być rozmiar mniejsze.
 • 5 markerów (jeden może być inny od pozostałych)
 • szydełko i kawałek jakiejś resztki (najlepiej ciut grubszej i gładkiej) na tymczasowe nabranie oczek.

Opis wykonania dwuwarstwowej czapki na drutach

Z resztki włóczki zrób szydełkiem łańcuszek o obwodzie głowy, ale tak by liczba oczek była podzielna przez 5. Zabezpiecz go przed pruciem i utnij nitkę. 

Ułóż go tak, aby widzieć spód oczek łańcuszka – takie brzuszki. Z nich przy pomocy drutu i właściwej włóczki (wierzchniej) nabierz oczka na drut. Pamiętaj, aby ich liczba była podzielna przez 5.

Przerabiać będziemy w okrążeniach, więc umieść sobie marker oznaczający początek okrążenia i zacznij przerabiać od pierwszego nabranego oczka. Sprawdź tylko, czy się oczka nie skręciły.

Będziemy robić ok. 20 cm prosto, czyli same prawe oczka do znudzenia.

Jeśli chcesz mieć czapkę bardziej smerfetkową – zrób trochę więcej.

Jak zrobić główkę czapki

Sposobów na ukształtowanie główki jest pewnie dużo więcej, ale ja zaproponuję Ci trzy do wyboru.

 1. główka “wiatraczek”
 2. główka “słoneczko”
 3. główka “gwiazdka”

Pierwsze dwie są opisane w instrukcji prosta męska czapka.

W skrócie przypomnę – wiatraczek powstaje, gdy najpierw podzielimy liczbę oczek przez 5 (przydadzą się markery)  i w co drugim okrążeniu będziemy przerabiać razem dwa ostatnie oczka każdej “piątki”. Główka będzie lekko spiczasta.

Słoneczko z kolei robi się redukując oczka równomiernie na obwodzie co kilka okrążeń. Ten sposób daje prawie okrągłe wykończenie.

Natomiast gwiazdka to coś pomiędzy. W tej metodzie w co drugim okrążeniu zamyka aż dwa oczka w każdej części, czyli będziemy przerabiać 3 oczka razem tak, aby środkowe z nich układało się na wierzchu. Dzięki temu będzie ich ubywać szybciej niż przy wiatraczku, choć nie aż tak szybko jak przy słoneczku, a owe oczko środkowe ułoży się w prostą linię.

Pokażę wszystko na filmie.

Wybierz sobie metodę i zamknij oczka główki. Wierzch dwuwarstwowej czapki mamy gotowy.

Jak zrobić podszewkę do dzierganej czapki

Pora na podszewkę.
Bierzemy więc włóczkę, z której będziemy robić warstwę spodnią i nabieramy oczka z tymczasowego brzegu. Możesz wypruwać nitkę łańcuszka oczko po oczku, łapiąc je na drut, albo najpierw „nawlec” oczka pierwszego rzędu na drut (tę metodę pokazałam na filmie) i wtedy za jednym zamachem wypruć łańcuszek.

Dołączamy nitkę na warstwę wewnętrzną i robimy tak samo jak wierzch. 

Kiedy wewnętrzna warstwa będzie gotowa, wkładamy jedną czapkę w drugą i łączymy ze sobą czubki, żeby się nie rozłaziły. Nitki wciągamy pomiędzy warstwy i gotowe 🙂

Kilka porad na koniec:

 • Obwód łańcuszka powinien być raczej luźniejszy niż na styk, bo dwie warstwy ukradną trochę przestrzeni. Odrobinę wystarczy – jeśli masz dobry obwód, ale liczba oczek nie jest podzielna przez 5, dodaj kilka i już.
 • Jeśli robisz z różnych włóczek, możesz zrobić podszewkę o kilka okrążeń dłuższą od wierzchu, wówczas będzie wystawała i tworzyła taki kolorowy brzeg
 • Jeśli warstwa wierzchnia wyjdzie za luźna, wewnętrzną możesz zrobić na cieńszych drutach. Będzie lepiej dopasowana i jednocześnie cieplejsza.

Na koniec zapraszam Cię do grupy na Facebooku, gdzie można pokazać swoje wersje, poplotkować itp. Dołączysz? Grupa Na drutach po prostu (klik)

Jeżeli nie chcesz przegapić nowych odcinków zabawy (co można zrobić z jednego motka) zapisz się na listę uczestniczek. Do zapisanych wysyłam maila, kiedy nowe zadanie się pojawi.

A jeśli masz ochotę na trochę bardziej wymyślną czapkę z podszewką, w sklepie czeka na Ciebie opis wykonania takiej oto:

czapka z podszewka
Czapka z podszewką

Podobało Ci się - podaj dalej :)

Dodasz coś od siebie?