Bezpłatne wzory, Jeden motek, kominy, szaliki, chusty, Tutorial

Golf z matrixem – mozaika na drutach

komin w piksele

Z lekkim opóźnieniem wkraczamy w nowy rok nowego wyzwania. Będziemy ponownie pozbywać się pojedynczych motków z zapasów. To będzie już druga edycja tej zabawy.

Jeśli masz ochotę zobaczyć, co robiliśmy z jednego motka w 2019 roku – klik.

Zanim przejdziemy do rzeczy, dwa słowa wyjaśnienia, na czym będzie polegało wyzwanie.

Wyzwanie jeden motek Otulove

Wyzwanie Jeden motek 2021

Co miesiąc na blogu pojawi się nowe zadanie, w którym zaproponuję Ci niewielki projekt do wydziergania. Do jego zrobienia wystarczy 1 motek włóczki.
Umówmy się, że to będzie 100 g motek, średniej grubości (taki na druty 3,5 – 4), ale nie przywiązujmy się do tych parametrów.

Większość z propozycji da się wydziergać z tego, co pewnie masz już w domu, a ja będę się starała podpowiadać, jak możesz dopasować projekt do swojej włóczki. 

Jest więc szansa, że co miesiąc:

 • ubędzie Ci jeden motek z zapasów
 • nauczysz się nowego wzoru, ściegu lub techniki
 • wydziergasz coś fajnego (dla siebie lub na prezent)

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego odcinka, zostaw swojego maila – przypomnę 🙂

The form you have selected does not exist.

Wzór, który chcę Ci zaproponować na styczeń nie będzie taki całkiem nowy, bo pojawił się w zeszłorocznym szalu (odcinek Matrix). Wtedy jednak robiłyśmy go w rzędach, a dziś pokażę Ci, jak się go robi w okrążeniach.

Zadaniem na styczeń będzie bowiem:

Golfik w kropki czyli golf z matrixem

Osoba, która wymyśliła komin zamiast szalika, powinna moim zdaniem dostać jakąś nagrodę. Czy w ogóle ktoś jeszcze nosi szalik??
Moje dzieci chyba nigdy nie miały, bo najpierw robiłam im przewygodne szyjogrzejki (to też pomysł na zagospodarowanie samotnych motków – zobacz), a teraz noszą kominy.
Ja częściej wybieram chusty, bo lubię się zamotać, a w razie czego mieć czym okryć.

komin golf z matrixem mozaika na drutach

Dziś więc pokażę Ci, jak zrobić taki stosunkowo prosty golf na drutach. Prosty w formie i wykonaniu, bo wzór moim zdaniem jest całkiem efektowny i wygląda na bajerancki.

Na taki mały jak mój wystarczy po 50 g włóczki w dwóch kolorach. Jeśli chcesz możesz zrobić dłuższy i szerszy, żeby wykorzystać za jednym zamachem dwa pełne motki.

Co atrakcyjnego oprócz ściegu ma ten golfik?

 • jest mniej przewiewny niż taki zwykły, bo prowadzona z tyłu nitka daje dodatkowe uszczelnienie i grubość,
 • ma podwójny ściągacz przy szyi, dzięki czemu nie flaczeje, jest cieplejszy i fajnie wygląda
 • ma dodatkowe sznureczki, bo podwójny ściągacz tworzy tunel, w który można go wciągnąć (mój ma póki co tylko tunel i dziurki).

Czego się nauczysz w tym zadaniu

 • jak połączyć dwie warstwy dzianiny bez zszywania
 • jak się robi mozaikę na drutach (bo ten matrix, to tak naprawdę ścieg mozaikowy)
 • jak zrobić grubszy ściągacz jednowarstwowy
 • jak zrobić sznurek na drutach.

Gotowa?

Jak zrobić na drutach golf z matrixem mozaiką .

Kluczowe elementy wykonania jak zawsze są pokazane na filmie, a oto wersja opisowa.

Potrzebne będą dwa kolory włóczki. Kontrastowej zużyjemy nieco mniej niż bazowej, ale z niej potem można zrobić sznurek, więc umówmy się, że po równo.

Do tego druty na żyłce dopasowane grubością do włóczki, a obwodem do obwodu komina. Ewentualnie możesz wziąć druty z dużo dłuższą żyłką, żeby robić techniką magic loop. Jeśli chcesz zobaczyć, o co chodzi zapraszam do filmu o mitenkach. Przy okazji zobaczysz jak zacząć robótkę, bo tego nie ma w dzisiejszym filmie. (Przepraszam z góry za irytującą reklamę).

Przyda się też jeden drut o rozmiar grubszy od tych właściwych – do nabrania oczek. Chodzi o to, żeby brzeg nie był zbyt ścisły.

Do zrobienia sznurka potrzebne będą 2 druty skarpetkowe (czyli z czubkami na obu końcach). Im krótsze tym będzie się wygodniej dziergało.

Wykonanie golfa

Nabierz na grubszy drut parzystą liczbę oczek bazowym kolorem włóczki.
Musi ich być tyle, żeby swobodnie przeszła głowa – ja przerabiałam całość na drutach 4 mm, więc nabrałam 120 oczek na drut 5mm. Może być ich więcej oczywiście

Przerób jeden rząd oczkami lewymi (już drutem właściwym).

W kolejnym przerabiaj ściągaczem 1 prawe, 1 lewe (czyli 1×1) i na końcu zamknij robótkę w kółeczko. Dalej będziesz robić w okrążeniach.

Umieść marker (czyli znacznik), żeby wiedzieć, gdzie jest początek okrążenia i przerabiaj ściągaczem ok. 5 cm, albo więcej jeśli chcesz mieć wyższy ściągacz niż u mnie.

Dziurka na sznurek

Zrobienie dziurki na drutach jest prostsze niż się wydaje.

Początek okrążenia będzie z tyłu golfika, więc mniej więcej w połowie okrążenia (na środku przodu) zrobimy dwie dziurki na sznurek. To nie musi być idealnie na środku, ale pomiędzy dziurkami powinno być 5-7 oczek.

Przerób więc ściągaczem do miejsca, gdzie ma być pierwsza dziurka, tak, żeby ostatnie przerobione oczko było lewe. Zrób narzut, albo nawet podwójny (jeśli dziurka ma być większa), a kolejne 2 oczka przerób razem na lewo. Następnie te kilka środkowych oczek między dziurkami znowu kończąc na lewym i drugi narzut (lub podwójny) i 2 razem na lewo.

Resztę do końca normalnym ściągaczem

W kolejnym okrążeniu narzuty przerób na prawo. Jeśli zdecydowałaś się zrobić podwójny narzut, pierwszy przerób na prawo, a drugi po prostu zrzuć z drutu – wyciągnie się takie wielkie oczko, ale tak ma być. Dziurki gotowe.

Kontynuuj ściągaczem tak długo, żeby po złożeniu go na pół dziurki wypadły na środku.

“Zszywanie” ściągacza, czyli jak zrobić tunel na sznurek

W kolejnym okrążeniu połączymy brzeg ściągacza z żywymi oczkami, aby go zamknąć w tunel i dalej już robić wzór właściwy. W tym celu złóż ściągacz tak, aby brzeg nabierany znalazł się wewnątrz, a fragment z dziurkami na zewnątrz. Teraz wbijaj drut najpierw w kolejne oczko na drucie, a następnie w poprzeczną nitkę na wolnym brzegu i wtedy przerabiaj je oba razem. Dzięki temu przymocujesz brzeg do ostatniego okrążenia. 

Ścieg mozaikowy matrix

Dobra wiadomość jest taka, że golf z matrixem robi się jedną nitką w jednym czasie. To odróżnia mozaikę od żakardu, gdzie obie “lecą” jednocześnie.
Zatem dołącz drugi kolor włóczki, a tę dotychczasową zostaw – nie będzie przez chwilę używana.

 • 1 okrążenie: 1 oczko prawe, 1 oczko przełóż bez przerabiania prowadząc nitkę z tyłu oczka – powtarzaj do końca.
 • 2 okrążenie: 1 oczko lewe, 1 oczko przełóż bez przerabiania prowadząc nitkę z tyłu oczka – powtarzaj do końca. Odłóż nitkę na potem
 • 3 okrążenie – kolorem bazowym – wszystkie oczka na prawo
 • 4 okrążenie – kolorem bazowym – wszystkie oczka na lewo.

Powtarzaj te 4 okrążenia tak długo, jak zechcesz – u mnie wyszło ok. 20 cm. 

Po przerobieniu ostatniej rundy kolorowych kropek, zrób tylko jedno okrążenie oczkami prawymi (pomiń 4 okrążenie).

Wracamy do ściągacza 1×1 z tym, że teraz nad oczkami “kropkami” przerabiaj oczko lewe, nad oczkami przekładanymi – oczko prawe.

Aby ściągacz był bardziej mięsisty, w co drugim okrążeniu, przerabiając oczka prawe, wbijaj drut nie w oczko na drucie, ale niżej – w oczko przerobione w poprzednim okrążeniu. 

Przerób w ten sposób ok. 5 cm i zamknij wszystkie oczka. Nie za ścisło, bo się będzie brzydko podwijać, ale i nie za luźno, bo będzie wyglądać niestarannie. Myślę, że dobrym pomysłem będzie ponownie skorzystanie z grubszego druta.

A poniżej możesz obejrzeć jak się robi golf z matrixem 🙂

Pozostaje pochować nitki i zrobić sznurek.

Jak zrobić sznurek na drutach – icord

Są na niego przynajmniej trzy sposoby:

 • maszynka do sznurków – taki młynek – 5 minut i gotowe.
 • laleczka dziewiarska – ostatnio w Tigerze widziałam – nieco bardziej upierdliwy sposób
 • ręcznie na dwóch drutach skarpetkowych – prosty i całkiem szybki

Nabierz 4 oczka na drut i przerób je na prawo. UWAGA. Nie odwracaj robótki!

Trzymając oczka nadal na lewym drucie przesuń je do prawego brzegu. Nitka pozostanie po lewej stronie. 

Teraz złap nitkę przełóż ją z tyłu robótki na początek i zacznij przerabiać znowu na prawo. Od pierwszego oczka. Nitka, która przeciągasz z końca na początek zniknie, kiedy rozciągniesz sznurek. Obiecuję 🙂

Przerabiaj w ten sposób, aż sznurek osiągnie właściwą długość. Zakończ oczka normalnie lub przeciągnij nitkę przez wszystkie i zawiąż supełek.

Przewlecz sznurek przez dziurki, pochowaj końcówki nitek i wypierz komin, żeby wszystko się ładnie ułożyło.

Nie zapomnij się pochwalić efektem w grupie na FB albo prześlij mi zdjęcia bezpośrednio:)

Miłego!

 1. Mirela pisze:

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, oby było mniej problemów technicznych. Wyzwania są super, na pewno spędzę kolejny rok z Tobą i z całą grupą.
  Dziękuję, za całą Twoją pracę włożoną w te wyzwania.

 2. Małgosia pisze:

  Wszelkiego dobra z Nowym Rokiem!
  Zostaję tutaj z Tobą z Wami ,bo jest super i dużo można się nauczyć w kwestii robótek.

  1. kamila pisze:

   Cieszę się bardzo! Dobrego

 3. Jola pisze:

  W nowym roku życzę samego najlepszego.
  Dziękuję Kamilko za ponowny “jeden motek”. W ostatnim roku znowu sporo zostało przeróżnych moteczków, które wręcz czekają na zagospodarowanie i udział w zabawie. Pozdrawiam cieplutko.

  1. kamila pisze:

   Cieszę się

 4. Alicja pisze:

  Dziękuję bardzo Kamilo, w tym roku poprawiam się i robię z Tobą

 5. Maria pisze:

  Witam
  Jesteś niesamowita. Życzę w Nowym Roku tyle energii żeby starczyło dla wielu choć tryska ona na odległość . Ciągle nowe pomysły i świetnie. Przyłączam sie do tej zabawy . W zeszłym roku tym wzorem pikseli zrobiłam sweter w kolorze czarno białym . faktycznie jest ciepły, gruby ale puszysty. I choc początkowo wydawało mi się, że będzie coś nie tak bo biały kolor był troche grubszy ( to są te punkciki) to ostatecznie wyszło ładnie. niestety nie załącze tu zdjęcia bo nie wiem jak to zrobić . Pozdrawiam i czekam na nowe inspiracje .

  1. kamila pisze:

   Cieszę się że korzystasz nie tylko z gotowych pomysłów, ale i są one inspiracją. Zdjęcie możesz mi przesłać mailem, lub wrzucić w grupie na Fejsie (o ile korzystasz)
   Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa ❤️

 6. Basia pisze:

  Bardzo się cieszę, że kolejny rok będziemy razem. Po moim szale czapkowym, usłyszałam ostatnio od syna, że może dość tych czapek, że może coś innego… pytam, no ale co? Może skarpetki mi mówi kojarzę, że były ale ja stchórzyłam, z mitenkami też na jednej zostałam. Z przyjemnością podejmę wyzwanie i czekam na wspólne skarpetki. Uściski na ten rok

  1. kamila pisze:

   Ja już sobie nie wyobrażam roku bez Was! Super że jesteś 🙂

 7. Elzbieta pisze:

  Super opis. W zeszłym roku dziergałam szal w odcinkach. Z pozostałej wełny planuję zrobić mitenki i opaskę lub czapkę. Jeszcze nie mogę się zdecydować. Mam nadzieję, że w tym roku też się będę dobrze bawiła. Dziękuję i życzę zdrowia i optymizmu na ten Nowy Rok. Pozdrawiam. Ela.

  1. kamila pisze:

   Dziękuję Elu i Tobie również dobrego roku życzę 🙂 Mam nadzieję, że nie zawiodę oczekiwań 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *