Ściegi na druty, wyzwanie 2020

Lody włoskie na drutach – ścieg z ażurem – szal 2020

ażurowy sice na druty

Po nieco przypadkowej sierpniowej przerwie wracamy do zabawy.
Nie kończymy jednak jeszcze z wakacjami, bo uznałam, ze ścieg, który miałam Wam pokazać w sierpniu jest na tyle fajny, że szkoda byłoby go ominąć. Poza tym nauczymy się, jak ładnie zrobić jedno oczko z trzech (central double decrease) i przerabiania dwóch oczek razem pochylonych w lewo.

Pomysł na ten wzór podsunęła mi jedna z grupowiczek (Aleksandra pozdrawiam), która po lipcowych gofrach, zażyczyła sobie lody 🙂 No i jak nie odpowiedzieć na taką prośbę?

Zatem w dzisiejszym odcinku będą lody włoskie (w razie czego uruchomcie proszę wyobraźnię).

central double decrease - jak zrobic 3 oczka razem

Ażurowe lody na drutach

Aby je wykonać, potrzebna nam będzie umiejętność zamykania 3 oczek w taki sposób, aby środkowe było na wierzchu. W angielskich opisach nazywa się to central double decrease (CDD). To nam zbuduje czubek naszych lodów.

Central double decerease – 3 oczka razem, ze środkowym na wierzchu

W tym celu trzeba najpierw przełożyć 2 oczka z lewego na prawy drut, a następnie przełożyć je z powrotem na lewy, odwracając. Teraz musimy je znowu przełożyć bez przerabiania na prawy, ale wbijając go od razu za drugim oczkiem (czyli oba na raz). Kolejne oczko przerabiamy na prawo i nad nim przeciągamy te przełożone. Uffff obejrzyj może film, co? Słowo, że jest to dużo prostsze do zrobienia niż do opisisania.

Aby nasze lody się ładnie skręcały, przyda się również umiejętność robienia 2 oczek razem, które będą pochylać się w lewo. W tym celu po prostu drut wbijamy w dwa kolejne oczka i przerabiamy je na raz na prawo. To jest proste.

Zanim zaczniemy – opis ściegu

Ścieg powtarza się w sekwencji 5 oczek (2 lewe, 3 prawe). Żeby było symetrycznie, na końcu potrzebne będą więc dodatkowe 2 oczka lewe. (zaczynamy dwoma lewymi i kończymy). Do tego jeszcze 2 oczka brzegowe.
Liczba oczek powinna być więc podzielna przez 5 + dodatkowe 2 oczka + 2 oczka brzegowe. Jeśli masz liczbę oczek, która nie pasuje do wzoru, to zrób tak:

 • odejmij od niej 4
 • podziel resztę na 5
 • jeśli zostaną jakieś oczka, rozmieść je równomiernie na początku i na końcu drutu. Dla ułatwienia możesz je oddzielić od właściwego ściegu markerami. Nie uwzględniam ich w opisie – traktuj je jak oczka brzegowe. Będziesz je przerabiać na lewo w rzędach nieparzystych, a na prawo w parzystych.

W filmie dokładnie pokazuję, o co chodzi.

Opis wykonania:

ścieg składa się z 6 rzędów:

 • 1 rząd – oczko brzegowe, [2 oczka lewe, 3 oczka prawe] powtarzaj […] aż zostaną 3 oczka – 2 lewe, oczko brzegowe.
 • 2 rząd i wszystkie rzędy parzyste (czyli od lewej strony) przerabiaj jak schodzą z drutu.
 • 3 rząd: oczko brzegowe, [2 oczka lewe, narzut, 1 oczko z 3 (cdd), narzut] powtarzaj […] aż zostaną 3 oczka – 2 lewe, oczko brzegowe.
 • 5 rząd: oczko brzegowe, [2 lewe, 1 prawe, narzut, 2 razem na prawo], powtarzaj […] aż zostaną 3 oczka – 2 lewe, oczko brzegowe.

Jeśli wolisz pracować ze schematem – proszę bardzo 🙂

azur schemat - central double derease, 3 oczka razem

Jedna odpowiedź do “Lody włoskie na drutach – ścieg z ażurem – szal 2020

 1. Ewa pisze:

  Witaj Kamilo
  Już jest październikowy odcinek szala, a ja zaczynam wrześniowy. Mam pytanie, czy narzuty na lewej stronie przerabiamy jako lewe oczka? Pozdrawiam serdecznie. Ewa

  1. kamila pisze:

   Tak. Narzuty na lewej na lewo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *