Dziś zapraszam Cię na drugi odcinek całorocznej zabawy w dzierganie szala w pasy. W pierwszym zrobiłyśmy taki trochę nietypowy ściągacz, a zaraz po nim pas kolorowy. I tak bawić będziemy się przez cały rok.
Nie zdradziłam tego na początku, ale pewnie i tak się domyślisz, jaki mam pomysł na ten szal. Lubię poukładane wzory, więc nasz szal będzie miał poziome pasy koloru i pionowe pasy ściegu. To znaczy pasy będą poziome wszystkie, ale w jednolitych będzie pionowy ścieg.
Ażurowy ściągacz
To, że będzie pionowo, nie oznacza, że będzie nudno. Nie poprzestaniemy tylko na prawych i lewych oczkach. Postaram się pokazać Ci dużo ciekawych technik.
W styczniu była to mieszanka prawych i lewych oczek i wydawało mi się, że to będzie przyjemna rozgrzewka. Tymczasem w grupie co chwilę ktoś narzekał, że się myliło.
W tym odcinku powinno być łatwiej, bo po pierwsze widać gdzie jest prawa a gdzie lewa strona, a po drugie ścieg będzie wyglądał inaczaj na każdej z nich.
Zdjęcie jest zrobione bez naciągania, tak jak wygląda na drutach i tak ma być!
Uroda ściegów wyjdzie dopiero po praniu 🙂
Będzie to ściągacz z dziurkami, więc poćwiczysz podstawy ażurów – narzut i przerabianie 3 oczek razem.
Aby wyglądało symetrycznie i estetycznie, tym razem będziemy potrzebować liczby oczek podzielnej przez 5 – 1.
Jeśli więc robisz dokładnie tak, jak ja i nabrałaś 96 oczek, to dwóch oczek musimy się pozbyć.
Jeśli masz inną liczbę wyjściową – musisz policzyć sama, ilu oczek trzeba się pozbyć, albo może łatwiej będzie dodać. W każdym razie liczba oczek ma być podzielna przez 5, minus 1 oczko.
edit: dla ułatwienia – liczba oczek musi się kończyć na 4 lub na 9 – czyli 94, 99, 104, 109 itd
Wykonanie:
Nadal pozostajemy przy przekładaniu pierwszego oczka bez przerabiania oraz przerabianiu ostatniego w rzędzie lewym obiema nitkami. Obejrzyj film, a poniżej znajdziesz opis (który łatwo można wydrukować).
- 1 rząd (prawa strona) przerób wszystkie oczka na prawo regulując liczbę oczek (Przerób dwa razem, aby zmniejszyć liczbę lub dwa oczka w jednym, aby zwiększyć – na filmie pokazałam kilka sposobów).
- 2 rząd (lewa strona) 3 prawe (pierwsze z nich przekładamy bez przerabiania) * 3 lewe, 2 prawe * – powtarzaj to, co jest między gwiazdkami, aż zostaną 3 oczka. 2 przerób na prawo, ostatnie na lewo obiema nitkami.
- 3 rząd: 3 lewe (pierwsze z nich przekładamy), * 3 prawe, 2 lewe* powtarzaj to, co między gwiazdkami, aż zostanie 1 oczko – przerób je na lewo.
- 4 rząd = 2 rząd.
- 5 rząd: 3 lewe (pierwsze z nich przekładamy) *narzut, 3 oczka razem na prawo, narzut, 2 oczka lewe* Powtarzaj *-* , 1 lewe.
- 6 rząd = 2 rząd
Powtórz rzędy 3-6 kilka razy – tak, aby ażurowy ściągacz miał podobną wysokość, jak ten ryżowy z poprzedniego miesiąca. Na koniec sugeruję zrobić jeszcze raz rzędy 3 i 4.
Zrób pas kolorowy.
Edit: w kolorowym pasku powinnaś wrócić do wyjściowej liczby oczek, ale nic się nie stanie, jeśli tego nie zrobiłaś (zapomniałam o tym wspomnieć wcześniej – w marcowym odcinku podpowiem jak z tego wybrnąć ;))
W tym miejscu chciałabym podpowiedzieć pomysł jednej z naszych grupowiczek, aby w pasku koloru dodawać wąziutki paseczek jednolitej – ja odgapiam!
I tyle jeśli chodzi o zadanie lutowe gotowe – pamiętaj o hasztagu #szalpaslove, gdy będziesz pokazywać swoje zdjęcia.
Zapraszam do grupy wyzwaniowej na FB, jeśli jeszcze Cię w niej nie ma
Niespodzianka też jest 🙂
Do 14 lutego, mini kurs wykonania serduszkowej czapki Valeto i pasujących do niej mitenek w obniżonej cenie
I jeszcze jedno zaproszenie
Jeśli nie chcesz przegapić nowych odcinków i innych atrakcji – dołącz do mailowego klubu czytelniczek 🙂
The form you have selected does not exist.