Dziergadanie, Ściegi na druty, wyzwanie 2020

Ażurowy ściągacz na drutach

Dziś zapraszam Cię na drugi odcinek całorocznej zabawy w dzierganie szala w pasy. W pierwszym zrobiłyśmy taki trochę nietypowy ściągacz, a zaraz po nim pas kolorowy. I tak bawić będziemy się przez cały rok.

Nie zdradziłam tego na początku, ale pewnie i tak się domyślisz, jaki mam pomysł na ten szal. Lubię poukładane wzory, więc nasz szal będzie miał poziome pasy koloru i pionowe pasy ściegu. To znaczy pasy będą poziome wszystkie, ale w jednolitych będzie pionowy ścieg.

Ażurowy ściągacz

To, że będzie pionowo, nie oznacza, że będzie nudno. Nie poprzestaniemy tylko na prawych i lewych oczkach. Postaram się pokazać Ci dużo ciekawych technik.

W styczniu była to mieszanka prawych i lewych oczek i wydawało mi się, że to będzie przyjemna rozgrzewka. Tymczasem w grupie co chwilę ktoś narzekał, że się myliło.
W tym odcinku powinno być łatwiej, bo po pierwsze widać gdzie jest prawa a gdzie lewa strona, a po drugie ścieg będzie wyglądał inaczaj na każdej z nich.

Zdjęcie jest zrobione bez naciągania, tak jak wygląda na drutach i tak ma być!
Uroda ściegów wyjdzie dopiero po praniu 🙂

azurowy sciagacz na drutach wyzwanie otulove luty

Będzie to ściągacz z dziurkami, więc poćwiczysz podstawy ażurów – narzut i przerabianie 3 oczek razem.

Aby wyglądało symetrycznie i estetycznie, tym razem będziemy potrzebować liczby oczek podzielnej przez 5 – 1.
Jeśli więc robisz dokładnie tak, jak ja i nabrałaś 96 oczek, to dwóch oczek musimy się pozbyć.

Jeśli masz inną liczbę wyjściową – musisz policzyć sama, ilu oczek trzeba się pozbyć, albo może łatwiej będzie dodać. W każdym razie liczba oczek ma być podzielna przez 5, minus 1 oczko.

edit: dla ułatwienia – liczba oczek musi się kończyć na 4 lub na 9 – czyli 94, 99, 104, 109 itd

Wykonanie:

Nadal pozostajemy przy przekładaniu pierwszego oczka bez przerabiania oraz przerabianiu ostatniego w rzędzie lewym obiema nitkami. Obejrzyj film, a poniżej znajdziesz opis (który łatwo można wydrukować).

  • 1 rząd (prawa strona) przerób wszystkie oczka na prawo regulując liczbę oczek (Przerób dwa razem, aby zmniejszyć liczbę lub dwa oczka w jednym, aby zwiększyć – na filmie pokazałam kilka sposobów).
  • 2 rząd (lewa strona) 3 prawe (pierwsze z nich przekładamy bez przerabiania) * 3 lewe, 2 prawe * – powtarzaj to, co jest między gwiazdkami, aż zostaną 3 oczka. 2 przerób na prawo, ostatnie na lewo obiema nitkami.
  • 3 rząd: 3 lewe (pierwsze z nich przekładamy), * 3 prawe, 2 lewe* powtarzaj to, co między gwiazdkami, aż zostanie 1 oczko – przerób je na lewo.
  • 4 rząd = 2 rząd.
  • 5 rząd: 3 lewe (pierwsze z nich przekładamy) *narzut, 3 oczka razem na prawo, narzut, 2 oczka lewe* Powtarzaj *-* , 1 lewe.
  • 6 rząd = 2 rząd

Powtórz rzędy 3-6 kilka razy – tak, aby ażurowy ściągacz miał podobną wysokość, jak ten ryżowy z poprzedniego miesiąca. Na koniec sugeruję zrobić jeszcze raz rzędy 3 i 4.

Zrób pas kolorowy.

Edit: w kolorowym pasku powinnaś wrócić do wyjściowej liczby oczek, ale nic się nie stanie, jeśli tego nie zrobiłaś (zapomniałam o tym wspomnieć wcześniej – w marcowym odcinku podpowiem jak z tego wybrnąć ;))

W tym miejscu chciałabym podpowiedzieć pomysł jednej z naszych grupowiczek, aby w pasku koloru dodawać wąziutki paseczek jednolitej – ja odgapiam!

I tyle jeśli chodzi o zadanie lutowe gotowe – pamiętaj o hasztagu #szalpaslove, gdy będziesz pokazywać swoje zdjęcia.
Zapraszam do grupy wyzwaniowej na FB, jeśli jeszcze Cię w niej nie ma

Niespodzianka też jest 🙂
Do 14 lutego, mini kurs wykonania serduszkowej czapki Valeto i pasujących do niej mitenek w obniżonej cenie

I jeszcze jedno zaproszenie


Jeśli nie chcesz przegapić nowych odcinków i innych atrakcji – dołącz do mailowego klubu czytelniczek 🙂

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *