Ściegi na druty, wyzwanie 2020

Przekładane oczka na drutach

oczka przekładane na drutach szal w paski otulove

Dziś zapraszam na trzeci już odcinek naszej całorocznej zabawy pod hasłem SZALpasLOVE, czyli wspólnym dzierganiu szala w podwójne pasy.
podwójne, bo używamy dwóch rodzajów włóczki: cieniowanej, którą przerabiamy gładkim ściegiem oraz jednolitej, którą ozdabia co miesiąc inny ścieg.
Jeśli trafiłaś tu po raz pierwszy, zapraszam do poczytania na czym polega nasze szalowe wyzwanie.

Bardzo jestem ciekawa, jak spodoba Ci się ten odcinek. Styczniowy mnie wydawał się łatwy, taki na rozgrzewkę, a wielu uczestniczkom krwi napsuł, w lutowym najwięcej zamieszania narobiła zmiana liczby oczek, ale ścieg poszedł jak z płatka.
Mam nadzieję, że w marcu się wszystko wyrówna i wyzwaniem, ale i atrakcją będzie tylko ścieg, bo przyznam się, że sama też go wcześniej nie znałam i już kombinuję, jakby go wykorzystać w innych projektach.

Przekładane oczka na drutach

Chyba nietrudno się domyślić, skąd się bierze nazwa tego zadania. Otóż w naszym ściegu nie wszystkie oczka będziemy przerabiać. Niektóre będą tylko przekładane, a to da taki całkiem ciekawy efekt.

przekładane oczka na drutach

Tym razem trzeba będzie nieco uważać, zwłaszcza na (nie)przekręcanie oczek.
Powtarzać się będą tylko (albo aż) 4 rzędy.

Najwygodniej byłoby mieć liczbę oczek podzielną przez 3 i dla takiej liczby będzie opis, ale jak się uważnie przyjrzysz, to zauważysz na czym polega zabawa i dasz radę go zrobić niezależnie od tego, ile oczek masz na drucie. 96 jest podzielna przez 3.

Zaczynamy?

Uwaga: ponieważ wiele z Was robi inny brzeg niż ja, to umówmy się, że opisany jest tylko ścieg. Jeśli robisz tak jak ja, to pierwsze oczko w każdym rzędzie przekładaj nadal bez przerabiania (tak jest pokazane na filmie). Jeśli robisz inaczej, to rób swoje, a ścieg wg opisu.

1 rząd: 2 oczka przerabiamy na prawo (najnormalniej w świecie). Trzecie oczko przerabiamy też na prawo, ale drut owijamy nitką nie raz, jak przy zwyczajnym oczku, a dwa razy. Dopiero wtedy przewlekamy przez oczko. To nowe wygląda jak dwa oczka w jednym. I tak ma wyglądać. Powtarzamy to do końca, czyli 2 prawe, 1 podwójnie nawijane.

2 rząd: w tym rzędzie zwyczajne oczka będziemy przerabiać na prawo, natomiast podwójnie nawiniętych nie będziemy przerabiać wcale. Będziemy je tylko przekładać. Nitkę roboczą prowadzimy przed robótką. Łapiemy prawym drutem za pierwszą pętelkę podwójnego oczka i przekładamy z drutu na drut – oczko powinno się rozciągnąć. Innymi słowy, przekładamy oczko jak do przerabiania na lewo.
Zatem: 1 prawe *1 przekładamy rozciągając, 2 prawe* . Dalej to, co jest między gwiazdkami powtarzamy do końca.

Rząd 3: 2 oczka przerabiamy na lewo, a to wyciągnięte przekładamy, ale tym razem nitkę roboczą trzymamy z tyłu – jak do przerabiania na prawo. Uważamy, aby się nie przekręcało. I tak do końca – normalne na lewo, przekładane z nitką z tyłu.

Rząd 4: oczko lewe, 1 przekładamy z nitką z przodu, 2 lewe. Do końca

I od nowa. Powtarzamy rzędy 1-4 (oczko podwójnie nawinięte przerabiamy tym razem w przekładanych oczkach). Reszta tak samo.

I te rzędy powtarzamy tak długo, aż pasek osiągnie oczekiwaną wysokość.

Założę się, że nie do końca umiesz to sobie wyobrazić, więc nie kłopocz się, tylko obejrzyj film 🙂 Opis możesz sobie wydrukować – na dole jest specjalny przycisk.

w razie jakby się film nie chciał odpalić PRZEJDŹ do YT

Mam nadzieję, że tym razem będziesz się bawić równie dobrze jak wcześniej, bo oczka przekładane na drutach dają mnóstwo możliwości. Będą pewnie super wyglądać na kolorowych włóczkach.
Już w trakcie nagrywania filmu przyszło mi też do głowy, żeby sprawdzić jak będzie wyglądało, jeśli oczka przekładane jednak na koniec przekręcimy.

No to do dzieła!

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka, zapisz się koniecznie do klubu mailowego

The form you have selected does not exist.

Zapraszam również do grupy na FB Na drutach po prostu, w której można pokazywać swoje postępy, a także rozwiewać wszelkie wątpliwości i dylematy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *